odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Pytania techniczne oraz porady dotyczące programowania pamięci oraz funkcjonalności programatora.
oday
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2023 9:21 pm

odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby oday » Tue Mar 28, 2023 9:45 pm

Właśnie (28.03.2023) poszło w świat, że wasz programator Revelprog-IS ma problem z odczytem, weryfikacją i zapisem kości bios/eeprom MX25U6473F 1.8V wylutowanej z płyty i podłaczonej poprzez oryginalny klips z przewodem kupionym też u was.

Sorin, bo o nim mowa, ustawił 1.8V w programie (wersja 1.90) i przy odczycie - układ jest odrzucany po kilkunastu procentach. Zmniejszył prędkość do 10%, odczyt się udał, ale zapis/weryfikacja nie.

Gdy przełożył ten eeprom na tani chiński klips, i podłączył do popularnego najtańszego chińskiego programatora CH341A Black, poprzez chiński adapeter 1.8V to bez problemu mógł układ odczytać, zaprogramować i zeryfikować.

Według mnie, taka sytuacja jest nieakceptowalna.

Wszystko widać na filmie, na którym mówi, że patrząc na tą sytucję to mimo wszystko po zakupie dobrego progamatora (wasz), lepiej nie wyrzucać taniego chińskiego (CH341A).

Kilka dni wcześniej prezentował na swoim kanale zakupiony u was programator, chwalił jak błyskawicznie doszedł do UK i chwalił jego możliwości i zawrotną prędkość programowania. Poszła dobra reklama. A teraz ludzie widzą, że podczas normalnego dnia pracy, programator poważnie zawiód

Sorin na swoim kanale Electronics Repair School ma 311tyś subskrybentów - więc to jest sprawa rangi państwowej :lol: :-)

Film został dodany dopiero kilka godzin temu.
.
.
Jako rodowity Polak, proszę o pilną reakcję.
.

.
Wklejam link do tego filmu. Proszę ustawić czas na 12:55 w którym widać jak programuje już kość na chińskim progamatorze i chwilę później pokazuje problemy na RevelProgu-is

https://www.youtube.com/watch?v=A7o0LYKTAn8


ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby ArT » Wed Mar 29, 2023 10:50 am

Dziękujemy za link. Nie boimy się uwag i krytyki, jednak mam poważne zastrzeżenie. Zasadniczy błąd jaki zrobił Sorin to programuje pamięć na gołym klipsie, a nie w układzie, czego robić nie wolno z REVELPROG - jest nawet o tym mowa w instrukcji. Pamięć powinna być programowana w układzie lub w adapterze. Widzę, że nawet już ktoś zwrócił mu uwagę w komentarzach, przeklejam, bo komentarz bardzo trafny (pomijając że to nie jest REVELROG tylko REVELPROG :roll: ) :

Sorin you should not program the chip on clip with so long wires with REVELROG. It should be in adapter or you should decrease programming speed. Generally you should use clip only for onboard programming. You have this in manual, I had similar case. It's to fast for so long wires, you can decrease speed in settings to 10% but it not always will help (10% is still fast for so long wires without any decoupling on chip side). When you desolder the chip, the adapter is only recommended solution and it will work.


Ponadto chciałbym zauważyć że na poprzednim filmie z powodzeniem programuje pamięć w układzie przy pomocy klipsu:
https://youtu.be/78P7GV11OAE?t=605

Czasem nie ma możliwości zaprogramować pamięci w układzie i wtedy należy użyć adaptera, a nie podłączać pamięć na długich przewodach na samym klipsie. Pamięć powinna mieć jakieś elementy odsprzęgające (które są w układzie), a tak przy takiej prędkości (nawet przy ustawieniu 10%) powstają odbicia sygnałów i stąd te błędy. Programowanie taką metodą będzie działać na programatorze, który albo jest znacznie wolniejszy, albo nie ma elementów zabezpieczających na wyjściach które dodają kilka ohm rezystancji. Jak sam Sorin zauważył, dobrze jest mieć kilka różnych sprzętów, są różne konstrukcje, jeden się spisze w jednym przypadku, inny w drugim.

Niemniej jednak dziękujemy za czujność i link do filmu, każda krytyka jest mile widziana, najlepiej jeszcze żeby była trafna wtedy możemy popracować i coś poprawić ;) pozdrawiam ciepło!

oday wrote:Właśnie (28.03.2023) poszło w świat, że wasz programator Revelprog-IS ma problem z odczytem, weryfikacją i zapisem kości bios/eeprom MX25U6473F 1.8V wylutowanej z płyty i podłaczonej poprzez oryginalny klips z przewodem kupionym też u was.

Sorin, bo o nim mowa, ustawił 1.8V w programie (wersja 1.90) i przy odczycie - układ jest odrzucany po kilkunastu procentach. Zmniejszył prędkość do 10%, odczyt się udał, ale zapis/weryfikacja nie.

Gdy przełożył ten eeprom na tani chiński klips, i podłączył do popularnego najtańszego chińskiego programatora CH341A Black, poprzez chiński adapeter 1.8V to bez problemu mógł układ odczytać, zaprogramować i zeryfikować.

Według mnie, taka sytuacja jest nieakceptowalna.

Wszystko widać na filmie, na którym mówi, że patrząc na tą sytucję to mimo wszystko po zakupie dobrego progamatora (wasz), lepiej nie wyrzucać taniego chińskiego (CH341A).

Kilka dni wcześniej prezentował na swoim kanale zakupiony u was programator, chwalił jak błyskawicznie doszedł do UK i chwalił jego możliwości i zawrotną prędkość programowania. Poszła dobra reklama. A teraz ludzie widzą, że podczas normalnego dnia pracy, programator poważnie zawiód

Sorin na swoim kanale Electronics Repair School ma 311tyś subskrybentów - więc to jest sprawa rangi państwowej :lol: :-)

Film został dodany dopiero kilka godzin temu.
.
.
Jako rodowity Polak, proszę o pilną reakcję.
.

.
Wklejam link do tego filmu. Proszę ustawić czas na 12:55 w którym widać jak programuje już kość na chińskim progamatorze i chwilę później pokazuje problemy na RevelProgu-is

https://www.youtube.com/watch?v=A7o0LYKTAn8


oday
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2023 9:21 pm

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby oday » Wed Mar 29, 2023 2:35 pm

"...najlepiej, żeby była trafna"
Ale mi nie chodzi o żadną krytykę, ja was nie krytykuję - informowałem tylko o tym zdarzeniu z troski - bo chciałbym, żeby poszła w świat dobra renoma o polskiej firmie.

Jednej rzeczy nie bierzecie pod uwagę w swoich obliczeniach. Tam na jego kanale są początkujący elektronicy lub ludzie nie związani z tematem. A wy tutaj, w opdowiedzi, niby wszystko logicznie wytłumaczyliście, jakie są zasady, warunki, dlaczego jest tak a nie inaczej i co się powinno robić a czego nie.

Tylko, że jakie to ma znaczenie w oczach jego widzów? Nawet jakbyście tym 300tysiącom ludzi zaprezentowali jakieś elektroniczne regułki, fragmenty instrukcji, czy jakieś wzory i obliczenia, to i jak dla zwykłego człowieka powstanie wrażnenie typu:

chiński najtańszy programator potrafi odczytać i zprogramować tą kość podłączoną w niedozwolony sposób najtańszym tandentym klipsem poprzez najtańszy (robiący największe straty) kabelek.
A drogi (w porównaniu do chińskiego) super programator, z super klipsem i lepszym kablem tego nie potrafi.

Jaki będzie wniosek tych ludzi? - Po co go kupować, skoro lepszy jest chiński bo działa i do tego tańszy. Robicie sobie antyreklamę

Mi chodziło tym całem postem o to, żebyście zaregowali szybko w nowszej wersji oprogamowania - czy to tak trudno dla was programistów postawić w kodzie warunek typu:

-jeśli odcina kość podczas odczytu/programowania: to wyświetl ostrzeżenie:
"Programator gubi połączenie z układem - wylutuj go z płyty głównej, albo użyj adaptera zamiast z kabelka z klipsem"
oraz wyświetl propozycję:
"albo kliknij tutaj aby spróbować jeszcze raz, ale w najniższej możliwej prędkości"

Gdy na filmie Sorin, zwolnił prędkośc do najmniejszej, mógł odczytać poprawnie kość, ale gdy kliknał w weryfinację to już wyskoczył taki typowy nieprzyjazny błąd, który przypomina problem z kodem programu (wyjątek krytyczny, itp)

Przecież to wszystko dałoby się poprawić.
O to mi chodziło w tym poście, żebyście w wersji 1.91 zaadresowali te niedogodności. Jakby to fajnie wyglądało, że szybka reakcja, usprawnienie problemów, ewentualnie lepsze komunikaty dla użytkownika co ma zrobić w wyskakujacym okienku

Zaawansowani elektronicy gdy coś konstuują albo piszą kod, w ogóle nie zakładają, że ludzie z mniejszą wiedzą będą robić dziwne rzeczy z ich urządzeniem. Tak jest i tak zawsze będzie. Trzeba być przygotowanym na takie ewentualności, nawet jeśli się nie mieszczą w mądrej głowie elektornika.

Wniosek dla mnie jest prosty - ten programator, skoro jest droższy, skoro jest profesjonalny i porządny i ma porządny klips i kabelek to MUSI robić wszystko to co robi najańszy chińczyk za grosze. Trzeba tak wszystko ogarnąć, żeby była możliwość przełączenia go w tryp "chiński" na życzenie

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby ArT » Wed Mar 29, 2023 2:50 pm

Trafne spostrzeżenia, interfejs można usprawnić i faktycznie przydałoby się dodać jakieś dodatkowe komunikaty na wypadek tego typu błędów. Tak jak napisałeś, nie każdy czyta instrukcje, nie każdy rozumie co się dzieje pod spodem, można spróbować to uprościć. Dziękuje za sugestię ;) A co do Twórcy kanału, ludzie mu zwrócili uwagę w komentarzach co robi źle, wiem że nie każdy czyta komentarze, ale mam nadzieję że pochyli się nad tym tematem jeszcze w kolejnych filmach. W poprzednim filmie widzę że odczytał i zaprogramował pamięć w układzie szybko i bez problemu, więc w tamtym filmie poszedł jeden przekaz, w innym drugi, a w trzecim może będzie jeszcze inny ;)

oday
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2023 9:21 pm

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby oday » Wed Mar 29, 2023 3:05 pm

ArT wrote:W poprzednim filmie widzę że odczytał i zaprogramował pamięć w układzie szybko i bez problemu, więc w tamtym filmie poszedł jeden przekaz, w innym drugi, a w trzecim może będzie jeszcze inny ;)

No właśnie o to mi chodzi, żeby ten "trzeci" przekaz w przyszłości był pozytywny - oby was pochwalił, jak szybko rozwiązaliście czy usprawiniliście te problemy. To może napędzić nowych klientów. Lepszej reklamy nie ma.

oday
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2023 9:21 pm

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby oday » Wed Mar 29, 2023 3:13 pm

jeszcze jedną rzecz dodam - mam trochę pojęcie. Też serwisuje płyty po zalaniu, wymieniam chipset/y, rdzenie gpu (czylli robota bga), programuje kości, czyszczę ME region.

No chodzi mi o to, że mam jakieś tam pojęcie.
I wiem np że długi kabel ładowarki telefonu daje spadki napięcia, wiem że podłącznie programatora klipsem do układu eeprom, który jest wlutowany w płytę MA PRAWO nie działać - bo wyłączona płyta może pociągnąć sygnały daty w dół, albo ogólnie "zjeść" trochę napięcia z programatora - to rozumiem

ALE temat z filmu Sorina? Mnie zdziwił - przecież kość jest wylutowana z płyty -nic nie pociągnie sygnału w dól, nie ukradnie napięcia, więc jedynym problemem będzie tu jakość klipsa i kabelka - które są przecież wysokiej jakości (podobno) więc mocno mnie zdziwiło, że chińskie takie bardziewie potrafi, a na pro urządzeniu są problemy z połączeniem - tak jakby opór/spadki napięcia były zbyt wysokie.

Wytłumaczyłem sobie potem to tym, że wasz programator próbuje wykonać operację wieloktornie szybciej co stawia wyższe wymagania co do strat sygnału/napięcia - ale jak mówię - powinna być możliwość, propozycja w momencie błędu - przestawienia go na tryb wolny ale tolerancyjny.

wirujacybogdan
Posts: 3
Joined: Thu Nov 17, 2022 7:35 am
Has thanked: 1 time

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby wirujacybogdan » Thu Mar 30, 2023 9:49 am

Dobrze wiedziec ze sa problemy z programowaniem klipsem na odlutowanym ukladzie bo prawie nigdy nie mialem z tym problemu :lol:
Klips podlaczony do przylutowanej kosci zalezy od plyty, zdarzaja sie nawet takie gdzie przejdzie weryfikacje ale i tak nie zadziala. Wlasnie koscie jak w filmiku o napieciu 1.8V maja najwiecej problemow (zwykle o wielkosci 128 a nie 64). Czesto nie ida ani po klipsie ani w sockecie, zakladalem ze sa po prostu az tak wadliwe bo po wzieciu innej dziala (spotkalem sie z tym i na Winbond, Gigadevice i Macronix). Moze Sorinowi po prostu nie zlapalo stykow? Przemycie kosci alkocholem pomaga w wiekszosci przypadkow.
Uzywam nawet tasmy do programowania na wlasnej roboty sockecie wydrukowanej na drukarce 3d do kosci WSON 8x6 i tez nie ma problemow.

oday
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2023 9:21 pm

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby oday » Thu Mar 30, 2023 3:44 pm

wirujacybogdan wrote:Moze Sorinowi po prostu nie zlapalo stykow? Przemycie kosci alkocholem pomaga w wiekszosci przypadkow.
Mówił na filmie, że walczył z tym pół godziny. Czyścił styki, poprawiał załapanie styków, kombinował z opcjami. Widocznie nie mógł uwierzyć, że wina leży gdzieś po stronie programatora / oprogramowania / przewodu / klipsu (skoro tantedny chiński zrobił to bez zająknięcia i to jeszcze poprzez dodatkową przejściówkę z 3 na 1,8v - która też jakieś straty przecież robi)

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: odcina połączenie z eeprom na klipsie (poszło to w świat na kanale YT z 311tyś subów)

Postby ArT » Mon Apr 03, 2023 9:43 am

W tym przypadku akurat nie chodzi o straty na sygnale, tylko odbicia sygnału co jest efektem zupełnie odwrotnym i wynika ze zbyt mocnego sygnału. Może nie jestem elektronikem tylko mechatronikiem, ale żeby to wytłumaczyć sensownie posłużę się pewnym przykładem i uproszczeniem. Wyjścia programatora to krany z wodą. Przewody na klipsie to rury. Klips z pamięcią to zbiornik z niewielkim ujściem. Jak odkręcimy krany pod wysokim ciśnieniem to woda dojdzie do zbiornika i nie mając dalszego ujścia, powstanie odbicie dużej fali która wróci do źródła, następnie znów się odbije i tak będzie krążyć, piętrząc kolejne fale i zakłócając przepływ (tak powstają odbicia sygnału, które po wielokrotnym odbiciu mogą być interpretowane przez źródło lub odbiornik jako sygnał właściwy). Gdyby pamięć była w układzie z dodatkowymi elementami odprzęgającymi (dodatkowe zbiorniki - czasem wystarczy głupie 100nF na zasilaniu i chip select) to tych odbić nie będzie lub będą na tyle małe że będą nieistotne. Można jeszcze trochę temat skomplikować, gdzie na wyjściu kranów są dodatkowe przepływomierze z zaworami zamykającymi (bufory zabezpieczające o jakiejś rezystancji). Są też inne jeszcze aspekty, na które użytkownik nie ma wpływu i bardziej zależą od hardware, np. szybkość odkręcania/zakręcania kranu (czas narastania zboczy - jak są za szybkie, to sprzyja to większym odbiciom). Wiele aspektów gra rolę, które mogą popsuć nam dzień. Teraz co użytkownik może z tym zrobić? Nie programować tego typu sprzętem wylutowanej pamięci na klipsie tylko w adapterze. Można też znacząco obniżyć prędkość transmisji (ciśnienie wody) czy nawet spróbować na trochę innym napięciu, można też skrócić przewody, można zamontować dodatkowe zbiorniki na końcu (kondensatory odprzęgające - które przy programowaniu w układzie już tam są). To że akurat tani chińczyk w tym przypadku działa to jest zbieg w/w zdarzeń - w wielu innych przypadkach ten chińczyk nie działa wcale lub działa źle co dowodzą jego inne filmy na kanale. Co my możemy z tym zrobić? Przede wszystkim dostarczamy narzędzie, które wymaga pewnych kwalifikacji. Możemy edukować - co staramy się czynić, ale jak zostało zauważone powinniśmy też usprawniać całą interakcje użytkownika ze sprzętem tak żeby soft sam reagował na potencjalne błędy, nie jest to łatwe, ale będziemy starali się to robić :)


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests

cron