Page 1 of 1

Aktualizacje v1.6.x dla REVELPROG-IS

Posted: Mon May 15, 2017 8:17 pm
by ArT
Z przyjemnością informujemy o dostępności aktualizacji v1.6 dla programatora REVELPROG-IS :mrgreen:. Nowa wersja dodaje kilka funkcjonalności i poszerza listę obsługiwanych układów. Serdecznie dziękujemy wszystkim użytkownikom za nadsyłane sugestie oraz pomysły. Cieszymy się, że możemy wspólnie rozwijać produkt :). Zgodnie z naszą filozofią - gdzie to właśnie Wasza satysfakcja jest dla nas najważniejsza - aktualizacja jest udostępniana bezpłatnie i każdy obecny posiadacz REVELPROG-IS będzie mógł go zaktualizować do najnowszej wersji. Poniżej przedstawiamy opis nowych funkcjonalności.


I. Co nowego w wersji v1.6?

  • FLASH SPI 512Mbit i rozszerzona lista obsługiwanych układów

    Dodano obsługę pamięci SERIAL NOR FLASH SPI 512Mbit 1.8V oraz 3V takich jak: S25FL512S (3V), S25FS512S (1.8V), GD25Q512 (3V), MT25QU512A (1.8V), MT25QL512A (3V), MX25U51245G (1,8V), MX25L51245G (3V), MX66U51235F (1,8V), MX25L51237G (3V), MX25LM51245G (3V), MX25UM51245G (1,8V) i inne. Coraz więcej producentów pamięci poszerza swoją ofertę o układy niskonapięciowe (1.8V) - zaktualizowaliśmy listę obsługiwanych układów od takich producentów jak: Spansion, Micron, Winbond, Gigadevice, SST, Macronix, Adesto itd. Zaktualizowana lista układów znajduje się stronie produktu.

  • Programowanie skryptowe SPI oraz I2C

    Programowanie skryptowe to rozbudowane narzędzie pełniące funkcje tzw. "bus pirate" dla protokołów szeregowej transmisji I2C oraz SPI. Pochłonęło one ogromne nakłady czasu i jest nadal w fazie rozwojowej, jednakże już o wielkich możliwościach. Przy wykorzystaniu skryptów istnieje możliwość wywoływania dowolnych komend (rozkazów) na magistrali w dowolnej sekwencji z zachowaniem odpowiednich opóźnień czasowych. Przykładowe zastosowanie to wszelkie niestandardowe operacje na pamięci, udokumentowane (bądź nie) w nocie katalogowej układu, np. odblokowanie urządzeń (ukryta sekwencja zapisu haseł), odczyt i zapis ukrytych rejestrów, zapis niestandardowych rejestrów (sector protection bits, rejestry OTP) itd.

    W praktyce też jest to bardzo praktyczne narzędzie dla elektroników konstruktorów oraz programistów embedded. Do złącza ICSP programatora REVELPROG-IS można podłączyć się z dowolnym urządzeniem lub układem po SPI lub I2C.

    ProgramowanieSkryptoweI2CiSPI.jpg
    ProgramowanieSkryptoweI2CiSPI.jpg (63.16 KiB) Viewed 12510 times

    Więcej o programowaniu skryptowym można znaleźć w zaktualizowanej instrukcji (rozdział 6) lub w poradniku na forum z przykładami.

  • Identyfikacja układów FLASH SPI (Chip ID / Read ID)

    Oddajemy w Wasze ręce narzędzie, które powinno się pojawić wcześniej, ale z pewnych obaw nie zostało do tej pory udostępnione. REVELPROG-IS obsługuje również układy niskonapięciowe. Przed odczytaniem ID pamięci wymagana jest akceptacja poziomu napięć. Prosimy o zachowanie ostrożności, gdyż próba identyfikacji układu przy zbyt wysokim napięciu może taki układ uszkodzić. Jeżeli nie jesteśmy pewni poziomu napięć pamięci, to należy sprawdzić jakim napięciem pamięć jest zasilana w układzie. Jeżeli pamięć jest wylutowana, to zaleca się próbę identyfikacji na niższym napięciu (1.8V) a w razie niepowodzenia dopiero zwiększanie napięcia.

    identyfikacja-id.jpg
    identyfikacja-id.jpg (53.54 KiB) Viewed 12510 times

    W praktyce wystarczy znać napięcie pracy i samą pojemność pamięci. W REVELPROG-IS są uniwersalne "inteligentne" procedury programowania dla układów FLASH SPI, np. jeżeli pamięć FLASH SPI ma 64Mbit to w aplikacji wystarczy wybrać układ FLASH -> 25 series -> 25..064[PP]* (dla 128Mbit będzie to 25..128[PP], a dla 256Mbit 25..256[PP] itd.), a następnie ustawić właściwe napięcie pracy VPP (1.6 - 2.0V dla układów niskonapięciowych oraz 2.8 - 3.6V dla układów standardowych). Programator sam zadba o resztę. *[PP] oznacza Page-Program czyli programowanie stronami - wszystkie współczesne pamięci FLASH SPI wspierają ten tryb (zapis jest wielokrotnie szybszy)

  • Konfiguracja QUAD SPI dla pamięci FLASH SPI

    Narzędzie umożliwia włączenie lub wyłączenie trybu Quad SPI poprzez zmianę flagi QE (Quad Enable) w rejestrach pamięci.
    Więcej informacji znajduje się w zaktualizowanej instrukcji (rozdział 4.4.5)

    quad-spi.jpg
    quad-spi.jpg (36.67 KiB) Viewed 12510 times

  • Adresowanie pamięci I2C 24x w układzie zewnętrznym (wyprowadzenia A0/A1/A2)

    Istnieje możliwość zmiany domyślnego adresowania układów 24x (I2C) podczas programowania w układzie zewnętrznym. Funkcja jest przydatna kiedy w układzie do pojedynczej magistrali I2C jest podłączonych kilka pamięci lub kiedy podłączona pamięć nie ma domyślnego adresowania. W zależności od wybranego układu istnieje możliwość zaadresowania pamięci poprzez ustawienie stanu pinów A0/A1/A2.

    adresowanie-i2c.jpg
    adresowanie-i2c.jpg (79.93 KiB) Viewed 12510 times

  • Inne zmiany i poprawki

    Zmian - tych większych i mniejszych - jest więcej, ale nie wszystkie będą na widoczne pierwszy rzut oka, m.in:
    - nowe wersje bibliotek libusb + optymalizacja transmisji USB (sterowniki USB bez zmian),
    - wykrywanie błędów komunikacji FLASH SPI 25x (np. niekontaktujące piny w układzie) również podczas odczytu,
    - zmiany w algorytmach komunikacji z modułami SFP - rozdzielono na dwa tryby komunikacji: tryb kompatybilny (obsługa większości wkładek) i tryb fast-mode (dla wkładek wymagających szybkiej transmisji)
    - dodano listę ostatnio wybieranych układów w bazie pamięci,
    I inne drobne poprawki.

  • Przyszłe zmiany i automatyczne aktualizacje

    Od wersji 1.6 dodano wykrywanie nowych wersji oprogramowania - kiedy aplikacja wykryje dostępną nowszą wersje oprogramowania (łączy się z serwerem REVELTRONICS) zaproponuje przeprowadzenie aktualizacji, która po zgodzie użytkownika jest w pełni zautomatyzowana. Dzięki temu będziemy mogli wydawać częściej aktualizacje nawet z pojedynczymi uaktualnieniami. Lista zmian (oraz informacja czy będzie wymagana aktualizacja firmware w programatorze) będzie dostępna w programie.


II. Aktualizacja

Aktualizacja jest opcjonalna i udostępniana jest bezpłatnie. Programator można zaktualizować samemu (przez USB z poziomu nowego oprogramowania). Przed aktualizacją prosimy dokładnie zapoznać się z instrukcją aktualizacji.

Instrukcja aktualizacji znajduje się w zaktualizowanej instrukcji (rozdział 7):
https://www.reveltronics.com/pl/produkt ... instrukcje

Najnowsze oprogramowanie można pobrać ze strony produktu:
https://www.reveltronics.com/pl/produkt ... gramowanie

III. Wasze opinie

Korzystając z okazji, zachęcamy do wystawienia opinii o REVELPROG-IS na naszej stronie lub na facebooku REVELTRONICS (niedawno założonym ;) ). To nas napędza i dodatkowo mobilizuje - dziękujemy serdecznie! :-)

Pomysły na kolejne usprawnienia w kolejnych aktualizacjach można zgłaszać na forum lub kontaktując się bezpośrednio z nami. Bardzo dziękujemy za wszelkie przesłane uwagi - to właśnie dzięki nim możemy rozwijać produkt zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.

Re: Aktualizacja v1.6 dla REVELPROG-IS

Posted: Mon Jul 03, 2017 12:43 pm
by ArT
Aktualizacja v1.6.1 - zmiany:

  • poprawki dla programowania skryptowego dla I2C,
  • dodano układy EEPROM: AT24RF08C, PCA24S08 (P25S08) oraz FLASH: LE25S20, LE25U20, LE25S40, LE25U40, LE25S81, LE25S161,
  • dodano wyświetlanie dodatkowych wskazówek w bazie pamięci dla niektórych układów,
  • dodano możliwość ustawienia automatycznego wyboru ostatnio wybieranego układu (i napięcia VPP) przy starcie,
  • dodano możliwość włączenia na stałe SwapByte dla pamięci 93xx 16-bit (automatyczna zamiana bajtów w słowie: 0xABCD -> 0xCDAB)

1.6.1 jest dostępne przez autoupdater w aplikacji (po aktualizacji softu wymagana jest aktualizacja firmware do v1.6.1)

Re: Aktualizacja v1.6 dla REVELPROG-IS

Posted: Sun Nov 19, 2017 7:48 pm
by ArT
Aktualizacja v1.6.2 - zmiany:

  • Tworzenie kopii zapasowych operacji odczytu

    Od wersji v1.6.2 przy odczycie pamięci wykonywana jest kopia zapasowa odczytanego wsadu oraz zapisywana na dysku w postaci pliku .bin (domyślnie jest to katalog systemowy dokumentów użytkownika). Domyślne ustawienia tworzą kopię ostatnich 16 odczytów pamięci dla plików nie większych niż 8Mbit. Parametry te można zmienić z poziomu Ustawień (Ustawienia -> Opcje -> Pliki -> Autozapis operacji odczytu pamięci).
    autozapis.jpg
    autozapis.jpg (39.64 KiB) Viewed 11609 times


  • Porównywarka plików (DiffChecker)

    Dodano wbudowaną porównywarkę plików .hex i .bin. Umożliwia ona w wygodny sposób porównanie dwóch wsadów. Różnice bajtowe zostają zebrane w grupy i zaznaczone kolorem. Klawiszami F3 i F2 można przechodzić kolejno do następnej/poprzedniej grupy. Istnieje możliwość zapisania samych różnic do szablonu (funkcja opisana w rozdziale 4.3.4 instrukcji). W przypadku kiedy pliki są zupełnie inne wyświetlone zostanie pierwsze 1000 różnych obszarów.

    REVELPROG_IS_software91_porownywarka-plikow-hex-i-bin.png
    REVELPROG_IS_software91_porownywarka-plikow-hex-i-bin.png (20.47 KiB) Viewed 11609 times

    REVELPROG-IS_porównywarka-plików-hex-i-bin2.jpg
    REVELPROG-IS_porównywarka-plików-hex-i-bin2.jpg (316.21 KiB) Viewed 11609 times

  • Nowe obsługiwane układy

    Zaktualizowano listę obsługiwanych układów. Dodano głównie najnowsze układy FLASH SPI z serii 25xx na napięcie 1.8V. Szczegóły w zaktualizowanym opisie produktu lub instrukcji.

Aktualizacja będzie wgrana na serwer w najbliższym czasie. Aplikacja automatycznie wykryje dostępną aktualizacje (połączenie z internetem jest wymagane). Oczywiście aktualizacja jest bezpłatna dla wszystkich. Mamy nadzieję że się podoba :)

Re: Aktualizacja v1.6 dla REVELPROG-IS

Posted: Fri Mar 23, 2018 9:57 am
by ArT
Aktualizacja v1.6.3:

- dodano obsługę układów EEPROM z serii 90xx (ROHM: BR9010, BR9020, BR9040),
- dodano obsługę układów FLASH z serii M45xx (m.in. M45PE20VP, M45PE16 itd.),
- kilka drobnych poprawek.

UWAGA: aktualizacja firmware do wersji 1.6.3 jest wymagana!
Pomiń aktualizacje jeżeli nie chcesz aktualizować firmware w urządzeniu.