UKP-PRO będzie załączało 1 świecę żarową poprzez przekaźnik 12V. Sterowanie przekaźnikiem z UKP-PRO jest zrobione na podstawie tranzystora NPN. Wysoki stan na wyjściu DigOutUser pozwoli na przepływ przez tranzystor prądu z instalacji samochodowej.
W celach bezpieczeństwa napięcie zasilające przekaźnik będzie pochodziło z obwodu załączanego po przekręceniu kluczyka w stacyjce (np. zasilanie pompy paliwa, ecu itp). Sterowanie pracą przekaźnika będzie oparte na temperaturze płynu chłodniczego (wymagane jest podłączenie tego parametru do UKP). W przypadku temperatury płynu chłodniczego niższej niż 75 stopni i napięcia w instalacji wyższej niż 13,5 będzie włączona świeca żarowa. Pobór prądu z wyjścia DigiOutUser jest na poziomie około 2.5 mA.
Do montażu użyłem:
- przepływowy ogrzewacz wody chłodniczej (z samochodu Renault Scenic I 1.9 DCI, kupiony ze szrotu)
- bezpiecznik 30A
- przekaźnik 12V 70A
- modułowa podstawka pod przekaźnik i bezpiecznik (wittrin) wraz z konektorami
- konektory oczkowe 5 i 6 (montaż do akumulatora i do przepływowego ogrzewacza)
- wtyk gniazdo 2 pin hermetyczne na przewody 4-6mm2
- przewody 6mm2 (teoretycznie 4mm2 powinny być z nadmiarem, na początku myślałem o włączeniu wszystkich świec na raz więc przewody były dobierane na około 60A).
- jakieś cienkie przewody do podłączenia sterowania cewki (chyba 1mm2).
- tranzystor npn BC337-25
- opornik 1.6 kilooma
- dioda MUR120RLG
Tranzystor oraz diodę przeciwprzepięciową należy dobrać do napięcia płynącego przez cewkę przekaźnika, w tym przypadku około 160 mA (plus zapas ze względu na temperaturę pod maską która może dochodzić do około 70 stopni celsjusza).
Połączenie części elektronicznej przedstawia poniższy schemat.
Przyszykowanie modułu zasilającego
Potrzebna będzie porządna lutownica lub opalarka do poprawnego zamontowania konektorów oczkowych na przewody 6mm2.
Do bazy tranzystora bc337-25 lutujemy opornik 1.6 kilooma. Szykujemy diodę przeciwprzepięciową dla cewki. W tym celu izolujemy część drucików koszulką termokurczliwą, następnie wyginamy i obcinamy na odpowiednią długość tak jak to zostało przedstawione na zdjęciu poniżej.
Lutujemy do przewodów konektory użyte w podstawie przekaźnika i bezpiecznika. Na zdjęciu poniżej wpięte są wszystkie kable (przewody zasilające oraz sterujące), teraz po ogólnym rozplanowaniu położenia przewodów jaki ich długości wpięcie przewodów zasilających zostawiłbym na samym końcu tak aby nie przeszkadzały przy lutowaniu diody oraz tranzystora do przewodów sterujących.
Lutujemy diodę przeciwprzepięciową (katodą do +12V) do wejścia na cewkę przekaźnika.
Następnie lutujemy kolektor tranzystora do wyjścia z cewki przekaźnika.
Łączymy emiter tranzystora z przewodem który łączy świece żarową z ujemnym biegunem akumulatora, oraz lutujemy przewód do opornika podłączonego do bazy tranzystora. Ten przewód będzie podpięty pod wyjście z UKP-PRO DigiOutUser. Z boku podstawy przekaźnika są wywiercone dwa otwory które umożliwią przymocowanie za pomocą trytki przewodu masowego od świecy żarowej do podstawy przekaźnika.
Wpinamy wszystkie przewody od zasilania. Przyklejamy klejem na gorąco kable od zasilania cewki i sygnałowy do podstawy przekaźnika.
Poniżej zdjęcie gotowego do zainstalowania modułu zasilającego świece żarowe.