W tym temacie chciałbym zebrać informacje w jaki sposób można wykorzystać UKP do jak najbardziej ekonomicznej jazdy. Jeżeli umieściłem temat w złym miejscu to proszę moderatorów o jego przesunięcie w inne lepsze miejsce.
W codziennym dojeżdżaniu do pracy często zastanawiam się, czy trasa którą jadę jest optymalna. Czy jadąc nią spalę jak najmniej paliwa? Czy warto nadłożyć dodatkowy kilometr, żeby ominąć część świateł, nie marnować paliwa stojąc i czekając na zielone. Czy też może wybrać krótszą drogę która wiedzie przez pagórkowaty teren? Żeby porównać trasy trzeba wiedzieć ile paliwa zostało zużyte dla każdej z nich.
Od wersji 2.5.9 UKP ma możliwość wyświetlania po wyłączeniu silnika ekranu z podsumowaniem trasy. Wyświetlane są między innymi przebyty dystans, wyliczone średnie zużycie paliwa dla trasy, ilość zużytego paliwa.
Obecnie ilość zużytego paliwa jest pokazywana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, niestety jest to zbyt duże zaokrąglenie aby można bezpośrednio używać tego parametru do porównania ilości zużytego paliwa na różnych trasach o krótkich dystansach.
Np. różnica w zużytym paliwie pomiędzy dwiema trasami gdzie UKP wyświetlił 1.1l i 1.2l może wynosić od 0,01l (1.14 zaokrąglone jako 1.1 i 1.15 zaokrąglone jako 1.2) do 0,19l (1.05 zaokrąglone jako 1.1 i 1.24 zaokrąglone jako 1.2). Dla takich samych wartości różnica może wynosić do 0,09l.
Ilość zużytego paliwa można też wyliczyć używając przebytego dystansu i średniego zużycia paliwa.
Ilość zużytego paliwa = przebyty dystans * średnie zużycie paliwa / 100
Wożąc w samochodzie karteczkę i zapisując informacje o trasie, przebytym dystansie i średnim zużyciem paliwa z ekranu podsumowania trasy, po pewnym czasie uzyska się dane które pozwolą odpowiedzieć na zadane pytanie jaka trasa jest najbardziej oszczędna.
Np. Zapisałem na karteczce kilka tras jakimi mogę dojechać do pracy w następujący sposób:
1. ul. Rocha - ul. Jadwigi
2. ul. Rocha - ul. Kingi
3. ul. Wyszyńskiego - ul. Jadwigi
....
Następnie jeżdżąc danymi trasami zapisuje (numer trasy, przebyty dystans, średnie spalanie):
3. 21,2 6,0
2. 21,4 5,4
2. 21,4 5,6
1. 22,1 5,7
....
W przypadku kiedy trasa przechodzi przez przejazd kolejowy (lub inny punkt) gdzie trzeba wyłączyć silnik zapisuje informację z każdego podsumowania:
1. 4,2 8,4
17,9 5,2
żeby uzyskać w tym przypadku informację o zużytym paliwie wyliczam dla każdego podsumowania osobne zużycie po czym je dodaje:
((4,2 * 8,4)/100) + ((17,9 * 5,2)/100) = 1,2836 l.
Po kilkunastu przejazdach uzyska się informację o średnim zużyciu paliwa dla danej trasy (oraz minimalnym i maksymalnym), które można porównać z danymi dla innej trasy. Porównując te informacje można podjąć decyzję która trasa jest bardziej opłacalna.