UKP-3 w Alfie 156 2.5 V6

Zamontowałeś UKP? Podziel się relacją z innymi!
Opisy, zdjęcia oraz inne wskazówki dotyczące montażu UKP.
Kacper_96
Posts: 17
Joined: Tue Jan 14, 2020 1:04 am
Has thanked: 3 times

UKP-3 w Alfie 156 2.5 V6

Postby Kacper_96 » Thu Sep 10, 2020 5:39 pm

No więc po blisko chyba roku od pierwszych pytań dot. pewnych aspektów technicznych mogę pochwalić się UKP zamontowanym i działającym na aucie.
Wszystko zaczęło się od tego że zaszła potrzeba kontrolowania ciśnienia i temperatury oleju.
A że porządne analogi kosztują tyle co UKP to stwierdziłem że robię coś bardziej współczesnego co da mi więcej możliwości/bajerów.
Po nabyciu UKP, dobór czujników, zaplanowanie umiejscowienia elementów, przygotowanie do zamontowania elementów, potem schemat elektryczny, rozpiska przyłączy, i dopiero montaż.
Aż tyle przygotowań, ale wszystko po to żeby zrobić raz i nie mieć problemów w ogarnięciu później o co kaman.
Image
Image
Image
Image
Image

Obudowa do UKP niezbyt fantazyjna gdyż nie chciało mi się z tym nazbyt bawić a i chciałem ją w miarę możliwości wpasować tam w deskę.
Do jej stworzenia użyłem DesignSpark Mechanical, prosty, niemal intuicyjny, darmowy oraz zapisuje pliki .stl potrzebne do druku 3D.
Po stworzeniu obudowy przyszedł czas na schemat i rozpiskę przyłączy
Schemat powstał w programie TinyCad który również jest darmowy i dość prosty i przyjazny w obsłudze
Image

A potem żeby mi było łatwiej i szybciej połapać się co gdzie podłączam to jeszcze zrobiłem rozpiskę w excelu
Image

Tak wiem, lekko mówiąc overkill do tak prostej instalacji jaką wykonałem, szczególnie z rozpiską kolorystyki i wrzuceniem nazw kolorów kabli jeszcze słownie, ale nie wiedziałem czy wydrukuje to sobie (mam tylko czarno-białą drukarkę) czy w jaki sposób będę korzystał z rozpiski więc była gotowa na wszelki sposób wykorzystania :P

Następnie odbył się montaż, czujniki ciśnienia i temperatury oleju postanowiłem zamontować na "kanapce" pod filtrem oleju, trafiły tam podczas jednej z wymian oleju.
Mimo iż mam wymiennik ciepła i nie jest to idealne miejsce na odczyt temperatury, ale niestety nie widziałem żadnej innej sensownej sposobności aby zamontować takowy czujnik. A jeszcze nadmienie że ja nie lubię psuć oryginału, jeżeli tylko jest możliwość staram się dokładać tak żeby powrót do oryginału był zawsze możliwy.

Mając w sumie wszystko gotowe zabrałem się za robienie instalacji w komorze silnika, wyprowadziłem przewody od czujników ciśnienia i temperatury, oraz dolutowałem sygnał z wtryskiwacza 1-wszego cylindra.
Do identyfikacji kabli w wiązkach użyłem systemu oznaczeń kabli WIC0-0-9-PA-CC (chociaż wydaje mi się że mój zestaw oznaczników był już na przewody nawet 0,5mm^2, ale mogę się mylić)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Mając już instalację z komory wprowadzoną do auta, mogłem przejść do montażu wewnątrz kabiny, czyli lutowanie wiązek, wyciąganie sygnałów RPM i VSS + zasilanie i wyprowadzenie przycisków
[img]https://i.postimg.cc/V6xRtp48/P-20200906-123606-1.jpg[img]
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Jestem nieziemsko zadowolony z tego produktu, zaczynam odnosić wrażenie że możliwe iż stanie się to dla mnie must have szczególnie w przypadku starszych aut.
Pozostało jeszcze tylko skalibrować żeby wskazania wszystkie były prawidłowe i będzie pięknie.

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: UKP-3 w Alfie 156 2.5 V6

Postby ArT » Fri Sep 11, 2020 1:36 pm

Aż miło popatrzeć jak ktoś niby hobbystycznie, a jednak tak profesjonalnie zabiera się do tematu który porusza tyle różnych aspektów :)) Szacun i dzięki za posta! Widzę że jeszcze masz UKP-3, tam jest szeroka taśma do wyświetlacza i warto ją pomalować na czarno to nie będzie się tak w szybie odbijać;)

Kacper_96
Posts: 17
Joined: Tue Jan 14, 2020 1:04 am
Has thanked: 3 times

Re: UKP-3 w Alfie 156 2.5 V6

Postby Kacper_96 » Sat Sep 12, 2020 12:47 pm

Akurat taśma w ogóle nie jest widoczna z pozycji kierowcy :) jedynie tylko z zewnątrz auta poprzez szybę.
Nie przeszkadza mi to że się wyróżnia a nie było to przyjemne czy łatwe upchać taśmę w tamtym miejscu,
dobrze że miałem długie cieknie narzędzia żeby sobie pomóc.

Zobaczymy może w przyszłości dojdzie upgrade na PRO chociaż przy tym silniku w wersji wolnossącej nie czuję potrzeby kontrolowania czegokolwiek więcej, chyba że nie będę miał co robić przy aucie już kiedyś :P

Boniak
Posts: 1
Joined: Tue Mar 30, 2021 2:02 pm

Re: UKP-3 w Alfie 156 2.5 V6

Postby Boniak » Tue Mar 30, 2021 2:06 pm

Cześć,
miałbyś może tego stl? Bo słaby jestem w projektowaniu A z chęcią bym sobie sprawił coś takiego


Return to “Przykłady Montażu”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests