Fiesta 2006r po FL - CAN

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
Grzes
Posts: 16
Joined: Tue Sep 15, 2015 7:48 pm

Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby Grzes » Sun Jan 10, 2016 7:12 pm

Cześć,
szukałem ale nikt nie zna odpowiedzi. Nawet znajomi mechanicy rozłożyli ręce :)
Wersja fiesty mk5/6 (różnie w róznych źródłach ją oznaczają) przed FL (roczniki 2002-2005) miała czujnik prędkości pojazdu wkręcony w skrzynię biegów. Po lifcie (2006-2007) zastąpili go podobno sygnałem z ABSu. I faktycznie do radia tylko wpada CAN.

Orientuje się ktoś z Was czy do fiestki po lifcie mogę w skrzynię wkręcić standardowy czujnik? Jak nie rozbiorę
wszystkiego od góry to nie zobaczę czy tam w ogóle pozostał otwór i nadaje się na wsadzenia czujnika.
Czy może sam czujnik to za mało i w skrzyni brakuje też jakiegoś dodatkowego pierścienia czy innego magicznego elementu o którym nie znalazłem informacji?
Miałbym wtedy sygnał dla UKP.

Wszędzie oczywiście podają zgodność tego czujnika z fiestkami 2002-2008 bez rozróżnienia na przed/po FL.
http://ford.sklep.pl/product-pol-16945- ... ennik.html
To takie proste? Kupić i wkręcić?

Pozdrawiam :)

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby ArT » Sun Jan 10, 2016 7:40 pm

W wielu przypadkach tak właśnie jest ale niestety nie wiem jak będzie w przypadku fiesty. Sygnał prędkości (analogowy) może jeszcze dochodzić do sterownika silnika. Ponadto są jeszcze dwa inne rozwiązania:
* tzw. konwerter CAN-VSS (na wejściu CAN, na wyjściu VSS)
* montaż dodatkowego czujnika halla z magnesami

Grzes
Posts: 16
Joined: Tue Sep 15, 2015 7:48 pm

Re: Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby Grzes » Mon Jan 11, 2016 6:16 pm

Dzięki :)
Czujnik halla jest najtańszym rozwiązaniem ale obawiam się o niezawodność. Nie mam pomysłu na zabezpieczenie całości przed warunkami atmosferycznymi. Obawiam się tego co może się dostać między magnesy a sensor, szczególnie teraz podczas błotnistej pogody :)

Znalazłem konwerter can->vss. Odezwałem się do sprzedawcy. Sporo drożej ale chyba będzie to najprostrze w montażu. 160zł to drożej niż oryginalny czujnik do skrzyni ale za to sporo mniej pracy. Jak zadziała to szkoda pół dnia na montaż czujnika z okablowaniem. W fieście pod maską w wersji z moim wyposażeniem nawet ręki nie można tam wsadzić.

Dam znać co z tego wyszło.

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby przemko » Tue Jan 12, 2016 8:27 am

Podczas swojego montażu w fiacie punto też nie miałem sygnału z skrzyni ale brałem go z ABS-u (zegary i radio odczytywały sobie wartość prędkości po CAN-ie). Udało mi się doszukać że jest sygnał analogowy z ABS-u. Który był podawany do body komputera (nie do ECU), znalazłem go w tej samej wtyczce co sygnał prędkości z skrzyni. Może w Twoim aucie jest podobnie i gdzieś jest dostępny analogowy sygnał z ABS-u.

Na Twoim miejscu poszukałbym w internecie rozpiski pinów dla BCM lub ABS (czy z ABS-u wychodzi sygnał analogowy).

Może warto by się też udać do biblioteki zobaczyć czy w jakimś numerze AutoElektro nie znajdziesz informacji na temat schematów elektrycznych w Fiescie.

Grzes
Posts: 16
Joined: Tue Sep 15, 2015 7:48 pm

Re: Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby Grzes » Tue Jan 12, 2016 8:48 am

Niestety autoelektro publikowało schematy dla tej fiestki ale sprzed FL. Nie udało mi się odnaleźć ich dla wersji po-liftowej.
Jeden ze schematów tam zawartych obejmuje wariant z CAN. Jednak jak się później okazało, istniały wersje sprzed FL do których can założono i schemat tę wersje opisywał.

Rozkopałem wtyczkę kompa silnika bo miałem łatwy dostęp do niej w okolicach akumulatora. Próbowałem znaleźć ten sygnał na podstawie schematów z autoelektro (z nadzieją, że tego nie zmienili) - jeden z pinów okazał się być niepodłączony (sygnał z czujnika skrzyni) a na drugim pinie jak nic stałe +12V. (czekałem na zbocze z oscyloskopem).

Znalazłem kilka postów gdzie były opisane wyprowadzenia kompa. Niestety zawsze tyczyły się one innej wersji kopma. Piny były numerowane w zupełnie inny sposób.

Poddałem się w kwestii szukania tego sygnału. Zrezygnowałem ze sprawdzenia wszystkiego po kolei, tych pinów jest jak dobrze pamiętam teraz 106 albo 124. To nie miało sensu :)

Czemu szukałem przy kopmpie a nie przy abs? Wtyczke przy abs zrobili tak solidną, że osłony gumowej nie da rady ściągnąć bez solidnej ingerencji. Dojście jest tak utrudnione że aby cokolwiek z nią zrobić musiałbym najzwyczajniej abs wymontować bo kabel przechodzi za nim i jest wymierzony "na styk".
Przykładowa fotka (nie moja): http://img39.otomoto.pl/images_otomotop ... rev013.jpg

z prawej strony za aku jest zbiorniczek na płyn hamulcowy .. tak z 30cm pod nim jest wtyczka :) Wiązka kabli ładnie zaizolowana. Nie chiałem tego ciąć w połowie.

Dlatego postanowiłem poszukać innego rozwiązania.

ps. konwerter can-vss kupiony. Przy odrobinie szczęścia jak sprzedawca go wyśle to jutro się pobawię.

Grzes
Posts: 16
Joined: Tue Sep 15, 2015 7:48 pm

Re: Fiesta 2006r po FL - CAN

Postby Grzes » Mon Feb 01, 2016 2:30 pm

Hej, dzięki za rady :)

Uporałem się montażem. Konwerter z CAN przyszedł ale sprzedawcy nie polece. Jak już się naczekałem to jeszcze jakaś zaprzyjaźniona firma mi go dostarczyła bo sami go nie mieli a na koniec jeszcze wyskoczył z anulowaniem aukcji na bez dostarczenia paragonu. Szkoda gadać :)

Niestety nie mam fotek z tego jak UKP w tej fieście zamontować, większość roboty odstawiłem już na jesień. Jednak jakby ktoś coś potrzebował to pytać, wspomogę jak tylko będę umiał :)


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron