DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
tomybb
Posts: 10
Joined: Tue Apr 21, 2015 10:20 pm

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby tomybb » Mon Sep 12, 2016 6:53 pm

A jakby wyglądał tryb sterowania manualny "ręczny" - czy temp. można by ustawić/zmieniać z poziomu UKP, a nie tylko po podpięciu do kompa?

pitersik74
Posts: 51
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:17 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby pitersik74 » Mon Sep 12, 2016 8:13 pm

Jaką minimalną temp. można wybrać?
Pozdrawiam

Piotr

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby przemko » Mon Sep 12, 2016 10:11 pm

ArT wrote:Czy takie ustawienia jak na poniższym screenie spełnią Wasze oczekiwania ? ;)

...


Chodzi mi po głowie aby użyć UKP-PRO do sterowania świecą żarową która będzie dogrzewała płyn chłodniczy. Na powyższej konfiguracji uda mi się skonfigurować odpowiedni zakres temperatur, ale brakuje mi jednej bardzo ważnej opcji.

Możliwości włączenia sterowania przekaźnikiem tylko kiedy silnik pracuje (jeśli silnik nie jest uruchomiony na DigOutUser byłby zawsze stan niski niezależnie od ustawień).

N.p. opcja: steruj przekaźnikiem (z następującymi wartościami):
- zawsze
- tylko gdy silnik uruchomiony

Myślę, że może być istotne aby nie ustawiać wysokiego stanu na DigOutUser w momencie kiedy alternator nie pracuje, ponieważ do przekaźnika mogą być podpięte prądożerne urządzenia które utrudnią rozruch samochodu oraz mogą rozładować akumulator w przypadku kiedy kluczyk w stacyjce zostanie w pozycji na ON.

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby ArT » Tue Sep 13, 2016 9:12 am

Tryb manualny (ręczny) to ręczne wysterowanie wyjścia/przekaźnika (włącz/wyłącz).
Tryb auto - wiadomo.

W tej chwili ustawianie jest tylko z USB. Chciałbym aby był osobny ekran dla sterowania z możliwością
  • zmiany progów dolnego i/lub górnego (zmiana histerezy tylko po USB aby nie komplikować obsługi z przycisków),
  • tryb auto/manual oraz
  • ręczne wysterowanie wyjścia (dla trybu manual): on/off.
  • do tego wyświetlanie aktualnie sterowanej wartości
Problem jest taki że opcje graficzne zajmują dużo pamięci i ciężko to będzie upakować, ale na głowie stanę aby taka funkcjonalność się pojawiła.

Zakres wartości to -999 do +999, w przypadku temperatur są to całe stopnie (bez wartości po przecinku).

Ze względów bezpieczeństwa sterowanie jest tylko wtedy kiedy przekręcony jest kluczyk w stacyjce. Nagłe odłączenie zasilania od UKP lub jakaś usterka (np. odłączenie czujnika DS) = brak wysterowania (wyjście odłączone).

Jak byś chciał wykrywać uruchomiony silnik? Moje pomysły to chwilowe zużycie paliwa lub rpm większe od 0, ale nie każdy podłącza te wskazania. Zastanawiam się czy by zdało egzamin wykrywanie napięcia ładowania, np. możliwość ustawienia "sterowanie auto tylko gdy napięcie wyższe niż....". Czy takie rozwiązanie by Cię satysfakcjonowało?

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby przemko » Wed Sep 14, 2016 4:52 pm

Myślę, że włączenia sterowania w zależności od napięcia jest lepszym pomysłem. Bardziej uniwersalnym, które też automatycznie wyłączy prądożerne urządzenia jak alternator będzie zbyt obciążony (np. ładowanie spadnie poniżej np. 13 V). Jeżeli by się dało wybrać napięcie sterowania z zakresu od np. od 5V do 15V to było by super.

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby ArT » Wed Sep 14, 2016 9:14 pm

Wyjście cyfrowe to 5V (wysterowany) lub niepodłączony (brak wysterowania). Podłączasz przekaźnik monostabilny z cewką na 5V a dalej już hulaj dusza, np. jak masz do wysterowania fabryczny przekaźnik 12V to jeden przekaźnik może wysterować drugi. Zamieścimy krótki tutorial i może nawet film demonstracyjny.

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby przemko » Wed Sep 14, 2016 9:43 pm

Po odpowiedzi widzę, że chyba troszkę źle się wysłowiłem. Moja poprzednia odpowiedź odnosi się do

ArT wrote:Jak byś chciał wykrywać uruchomiony silnik? Moje pomysły to chwilowe zużycie paliwa lub rpm większe od 0, ale nie każdy podłącza te wskazania. Zastanawiam się czy by zdało egzamin wykrywanie napięcia ładowania, np. możliwość ustawienia "sterowanie auto tylko gdy napięcie wyższe niż....". Czy takie rozwiązanie by Cię satysfakcjonowało


Ot zastanawiałem się nad tym z jakiego zakresu można było by wybrać wartość dla opcji "sterowanie auto tylko gdy napięcie wyższe niż". Biorąc pod uwagę że UKP może być również zainstalowany w motocyklu (gdzie używany jest z reguły akumulator 6V), to mniej więcej taki zakres mi wychodził. Myślę, że mniej więcej taki zakres z dokładnością do 1 miejsca po przecinku byłby dobrym rozwiązaniem.

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby ArT » Tue Sep 20, 2016 9:11 pm

Tak to będzie wyglądać:



Niedługo udostępnimy tutorial na forum.
Aktualizacja powinna się pojawić na początku października.

Mam nadzieję że będziecie zadowoleni - kosztowało to sporo pracy :D

tomybb
Posts: 10
Joined: Tue Apr 21, 2015 10:20 pm

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby tomybb » Wed Sep 21, 2016 1:22 am

Jak dla mnie rewelacja :D Pytanie techniczne: czy zastosowany przekaźnik powinien być razem z równolegle połączoną diodą na cewce? (zabezpieczenie elementu (tranzystora?) sterującego przekaźnikiem)

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: DigOutUser- jak sterować tym wyjściem?

Postby ArT » Wed Sep 21, 2016 9:25 am

W UKP-PRO już jest zabezpieczenie więc podłączasz tylko przekaźnik.
Ważne jest tylko aby rezystancja cewki była możliwie jak największa, aby pobór prądu w trybie wysterowania był jak najniższy.
W tutorialu postaram się wskazać kilka przykładowych przekaźników. W tej chwili mogę polecić AZ850-5.


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests