Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
bugija
Posts: 19
Joined: Fri Jul 29, 2016 6:38 pm

Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby bugija » Fri Jul 29, 2016 6:44 pm

Cześć

Przymierzam się do instalacji swojego UKP

Chce zainstalowac:

EGT - dosztukowane do seryjnego i tu moje pytanie czy nie będzie zakłóceń względem komputera samochodu oczywiście mam wzmacniacz egt - k dolutowalbym się do seryjnego czujnika termopary i później do wzmacniacza egt k ale czy wszystko będzie ok z sygnałem do seryjnego komputera ?

Temp. Oleju (dodatkowy czujnik)
Ciśnienie oleju (dodatkowy czujnik)
Czujnik doladowabia (podłączenie pod seryjny - to samo pytanie co przy egt)

Mam c4 picasso z 2007roku czy ktoś wie jak przebić się przez grodź do silnika ? :)

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby ArT » Sat Jul 30, 2016 11:47 am

To zależy. Na wejściu EGT-K są dwa filtry do niwelowania zakłóceń, tzw. differential 156Hz (pozbycie się częstotliwości wyższych niż 156Hz pomiędzy dwiema żyłami termopary) oraz common-mode 16kHz (pozbycie się częstotliwości wyższych niż 16kHz na wejściu). Ponadto minus jest podłączony do masy przez rezystor 1M (w ten sposób się wykrywa otwarty obwód - tj. uszkodzoną termoparę - w sterowniku silnika może być tak samo wbudowany). W większości przypadków wszystko działa i nie koliduje z ECU - ja osobiście nie spotkałem się z przypadkiem kiedy by nie działało, ale trzeba wziąć pod uwagę taką ewentualność. Prawdopodobny objawem byłoby zapalenie się kontrolki silnika (check engine) a na diagnostyce wyskoczyłby błąd związany z uszkodzoną termoparą. Jakbyś chciał przedłużać przewody od termopary to muszą być dedykowane przewody do termopary typu -k (z tych samych stopów metali) - w przeciwnym razie wprowadzisz błąd pomiarowy.

Pod fabryczny czujnik doładowania (MAP sensor) możesz zawsze i wszędzie śmiało się podłączyć.
To samo tyczy się innych fabrycznych czujników podłączanych na wejścia AdcX.

bugija
Posts: 19
Joined: Fri Jul 29, 2016 6:38 pm

Re: Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby bugija » Sun Jul 31, 2016 7:18 pm

Dzięki za odpowiedź, sprawa jasna że najgorzej będzie z egt. Chyba zlecę wspawanie dodatkowego cybantu do downpipe bo może to być dla mnie za trudne :) na razie próbuję przejść z wiązką z samochodu do komory i powiem że w c4 picasso jest bardzo trudno :) jak mi się uda napiszę jak to zrobić.

Pozdrawiam

bugija
Posts: 19
Joined: Fri Jul 29, 2016 6:38 pm

Re: Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby bugija » Sat Aug 06, 2016 10:33 am

Mam pytanie odnośnie mojej seryjnej termopary. Na probe bez lutowania. Załączam zdjęcie napiszcie czy dobrze podłączyłem.

Image

W termopary są dwa przewody + i - sprawdziłem miernikiem i podłączyłem do egt k w miejsce "in" sygnał out poszedł do ukp w miejsce sygnału analogowego adcx.

Odczyt wykazał 442 stopni i skakał z 439 do 442. Samochód był nie rozgrzany włączony tylko na chwilę. Później uziemiłem egt k od strony "in" podlaczajac masę do wejście "GND" ale odczyt się nie zmienił. Pytam bo nie wiem czy odciąć przewody i lutować nie wiem z jakiego stopu są przewody w termoparze ale.wydają się miedziane ;)

ArT
Posts: 1515
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 52 times
Been thanked: 161 times

Re: Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby ArT » Sat Aug 06, 2016 10:42 am

Obrazek się nie ładuje, odczyt trochę wysoki ale jeszcze sensowny. Trzeba by się przejechać i zobaczyć czy rośnie. Przewodów od termopar się nie lutuje! Jak chcesz przedłużyć to potrzebujesz specjalne konektory do termopary typ-k - są z tego samego stopu materiału co przewody termopary (inny stop zafałszuje odczyt).

Termopara typ K ma przewody z dwóch stopów: Nikiel-Chrom oraz Nikiel-Aluminium.

bugija
Posts: 19
Joined: Fri Jul 29, 2016 6:38 pm

Re: Czy można podłączyć się pod seryjne EGT

Postby bugija » Sat Aug 06, 2016 11:36 am

https://zapodaj.net/e3b8385dd93f9.jpg.html


Czyli kolektor podłączamy do rozlączonej wtyczki i przewody od konektora do wzmacniacza egt k. Gdzie natomiast podłączyć druga część wtyczki ? Jest tak.jakiś rozgałęźnik na dwa przewody ?


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron