Zawieszanie się UKP PRO przy naciśnięciu przycisku podczas powitania [bug fixed]

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
areksz121
Posts: 17
Joined: Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Zawieszanie się UKP PRO przy naciśnięciu przycisku podczas powitania [bug fixed]

Postby areksz121 » Sun Feb 04, 2018 6:55 pm

Witam,
od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem UKP PRO i ogólnie jestem zadowolony z tego urządzenia aczkolwiek jest mały problem. UKP zawiesiło mi się w ciągu tygodnia dwa razy. Podłączony jest wg schematu, jeden plus z akumulatora, a drugi po stacyjce. Nie uważałem dokładnie na warunki w jakich to nastąpiło, ale wygląda tak, jakbym po przekręceniu kluczyka za szybko nacisnął SW1 i nie wiadomo skąd UKP pyta o resetowanie licznika i tankowanie. Klikając "anuluj" brak reakcji, a klikając opcję 1 lub 2 przechodzi do ekranu ustawiania zawartości zbiornika. W kolejnych krokach cokolwiek bym nie kliknął, brak odpowiedzi. Wyłączenie zapłonu i ponowne włączenie owocuje zawieszeniem się UKP na ekranie powitalnym i to wszystko. Co ciekawe po USB na androidzie (radio) w czasie jazdy na apce pokazuje aktualną prędkość, wszystkie temperatury (podłączone cyfrowo wewnątrz i zewnątrz, do tego temp silnika i oleju 2x NTC, razem cztery wskazania) czy pracę sondy, a jedynie nie liczy spalania i nie odlicza paliwa bądź dystansu do tankowania. Nie mam dodatkowego wyłącznika i za pierwszym razem rozłączałem akumulator, żeby UKP wstało na nowo. Stałe wtrysku czy drogi i ustawienia wejść pamięta bez problemu, nie kasuje się także trip i zawartość zbiorników zostaje na poziomie. Po kilku próbach wyszło za każdym razem, że sytuację bardzo łatwo powtórzyć, jedynie za pomocą SW1. Z poziomu PC-laptop da się UKP zrestartować i wtedy wszystko wraca do normy, jak zauważyłem nie pamięta wtedy średniego spalania benzyny i ukazują się same zera. Pewnie po ruszeniu z miejsca zacznie na nowo liczyć. Na LPG wszystko wygląda ok, bo nawet po restarcie po przełączeniu na gaz pokazuje od razu dystans do tankowania, spalanie itd w tym samym momencie bez ruszania z miejsca.
Czy tylko ja trafiłem na taki egzemplarz, czy faktycznie w innych UKP też tak można spowodować zawieszenie? Jest jakaś rada na to oprócz unikania zbyt szybkiego klikania w przycisk po przekręceniu kluczyka?

ArT
Posts: 1507
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 161 times

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby ArT » Mon Feb 05, 2018 8:43 am

Cześć. To nie jest normalne zachowanie, ale identyczne będą objawy jak będzie się zwierał przycisk SW3. Czy masz klejone przyciski? Jeżeli klej dotyka odsłoniętych padów lutowniczych to może przewodzić prąd - były już podobne przypadki kiedy właśnie klej minimalnie przewodził i UKP czasem (ale nie zawsze) widział non stop wciskanie przycisku i tak jakby dostawał gigantycznego laga, a pozostałe przyciski nie działa lub czasem działały. Dodatkową wskazówką jest fakt że przez USB wszystko działa. Proponuje Ci odłączyć klawiaturkę i przetestować. Jeżeli to pomoże to daj znać. A jeżeli nie pomoże to też daj znać, będziemy szukać aż dojdziemy.

edit: problem rozwiązany, znaleziono bug i poprawiono, rozwiązanie w poniższych postach

areksz121
Posts: 17
Joined: Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby areksz121 » Mon Feb 05, 2018 12:49 pm

Zobaczę może dziś jak z przyciskami, ale przykręcone są. Nie przypomina mi się, żebym używał kleju przy samym styku z płytką. Co prawda użyłem podkładek bo wkręty były na tyle małe że nie łapały płytki i zwyczajnie przelatywały na wylot przez otwory montażowe. Płytka z kolei jest na tyle banalna, że wykluczam zależność podkładek - tak czy inaczej sprawdzę i ewentualnie zrobię fotkę. Przez USB jak wyżej napisałem, kiedy już UKP jest zawieszony, to nie pokazuje/odświeża ani chwilowego spalania ani średniego, do tego nie odejmuje dystansu do tankowania. Prędkość i inne wskazania jak temperatury i lambda działają. Przy pierwszym zawieszeniu na radiu wskazało nieskończoną ilość km do tankowania jak pamiętam.

ArT
Posts: 1507
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 161 times

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby ArT » Mon Feb 05, 2018 12:53 pm

Przyciski działają na przerwaniach. Jeżeli non stop wykrywa wciskanie jakiegoś przycisku to nie wykonuje już większości obliczeń. USB jest na osobnej warstwie sprzętowej, dlatego działa niezależnie. Jeżeli się okaże, że to nie jest kwestia przycisków wtedy proponuje podesłać sam moduł do sprawdzenia. Jeżeli nie dojdziemy przyczyny lub usterka u nas nie wystąpi to wyślemy Ci nowy moduł (aby wykluczyć czy to jest kwestia modułu, czy czegoś w instalacji).

areksz121
Posts: 17
Joined: Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby areksz121 » Mon Feb 05, 2018 9:55 pm

Testowałem dosłownie przed chwilą.
W przypadku wciskania w czasie powitania sw2 lub SW3 UKP nie ma problemu i normalnie się uruchamia. Sw 1 w czasie powitania zawiesza skutecznie. Film w czasie jazdy na zawieszonym:
https://youtu.be/Y07cXB2CcAg

Wywołanie zawieszenia za pomocą Sw1 (w czasie powitania wciskam raz i pyta o tankowanie, klikam na filmie że nie tankowałem, ale jak nawet kliknę że tankowałem, to przy pytaniu o zerowanie licznika system stoi):
https://youtu.be/j98gnSb6jqc

Przeglądnąłem klawiaturkę, ale tam nic się nie zwiera i przyciski mają swobodę, że nie blokują się we wciśniętej pozycji.

Średnie spalanie jak zauważyłem, pamięta tylko z TRIPa co widać też na radiu. Do tego ostatnio TRIPa kasowałem razem z licznikiem w aucie i w czasie zawieszenia UKP nie doliczył około 15km bo mniej więcej taki dystans pokonałem od momentu wystąpienia błędu. Tak to jakoś wygląda z moich obserwacji.
Image. Image

ArT
Posts: 1507
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 161 times

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby ArT » Mon Feb 05, 2018 10:02 pm

Spróbuj wgrać na nowo fabryczny soft do UKP (na PM wysłałem Ci programik ze szczegółami).
Daj znać czy coś się zmieniło. Jeżeli nic się nie zmieni to proponuje podesłać ten moduł do sprawdzenia, a jak nie zdiagnozujemy usterki to wymienimy na drugi aby sprawdzić czy przyczyna leży w module czy gdzieś w instalacji w aucie.

areksz121
Posts: 17
Joined: Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby areksz121 » Mon Feb 05, 2018 10:48 pm

Zrobiłem downgrade UKP do 3.5.1, ale sytuacja nadal ma miejsce z wciskaniem SW1 w czasie powitania. Poprzygladam się jeszcze kilka dni i spróbuję nie doprowadzać do wciskania czegokolwiek (przede wszystkim SW1) do całkowitego właczenia UKP. Sprawa jest o tyle trudniejsza, że odesłanie jednostki nie jest takie hop siup, bo UKP jest w Holandii ;) Więc w czasie może się to troszkę wydłużyć.
Jeśli macie możliwość, to spróbujcie na innym UKP Pro wciskać SW1 w czasie powitania, czy wyskoczy pytanie o tankowanie i czy przejście przez algorytm pozwoli na powrót do normalnej pracy i przełaczania między ekranami.

ArT
Posts: 1507
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 161 times

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby ArT » Tue Feb 06, 2018 10:42 am

Ok chyba znalazłem przyczynę! i jest to błąd w oprogramowaniu.
Wciśnięcie dowolnego przycisku podczas powitania powinno wyświetlić najbliższą inspekcje, tymczasem jak nie ma wybranej żadnej inspekcji w ustawieniach UKP to wciśnięcie SW1 podczas powitania wywołuje opisany przez Ciebie błąd.

Spróbuj ustawić dowolną inspekcje (np. wymiana oleju za x km) i po wciśnięciu SW1 w trakcie powitania wyświetli tylko na chwilę czarny ekran (powinien wyświetlić inspekcje, ale widocznie coś popsuliśmy w ostatnich wersjach). Poprawimy to. Dzięki za drążenie tematu!

areksz121
Posts: 17
Joined: Sun Feb 04, 2018 5:43 pm

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby areksz121 » Tue Feb 06, 2018 1:21 pm

A jednak :D

Po pracy odrazu ustawię inspekcję na olej i sprawdzę. Całe szczęście że to jednak program i jak widać nie trzeba wysyłać modułu :) ;) Widać inni użytkownicy nie zwrócili na to uwagi, czyli nie wciskali nic w powitaniu, albo odrazu ustawili inspekcję. W sumie jakbym ustawił tę inspekcję, to błąd byłby pewnie jeszcze dłużej nie do wykrycia :?: ;)

ArT
Posts: 1507
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 161 times

Re: Zawieszanie się UKP PRO

Postby ArT » Tue Feb 06, 2018 2:35 pm

Szczerze to sam zapomniałem o tej funkcjonalności i z niej nie korzystałem :D
Przypominanie inspekcji zawsze się wyświetli (bez naciskania czegokolwiek) jak zostanie mniej niż 1500km.


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests