Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Thu Jul 19, 2018 9:52 pm

Zlokalizowałem wtysk paliwa w silniku motocyklowym, ma dwa kable, i teraz, minus miernika przykladam do masy a plus miernika najpierw do jednego kabelka od wtryskiwacza i później do drugiego i tak szukam tego sygnału?
I o co dokładnie chodzi w ustawieniach ukp w opcji wtrysku PWM? Tam jest coś sterowanie minusem czy plusem, i nie wiek które mam ewentualnie wybrać, jest też opcja frequency, a nie mam pojęcia jak jest w moim silniku.

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ArT » Thu Jul 19, 2018 10:10 pm

Do wtryskiwacza dochodzą dwa przewody:
1. zasilanie
2. sterujący
Przy wtryskiwaczach sterowanych masą (99% przypadków) na zasilającym jest +12V, a na sterującym jest +12V zwierane do masy tylko na czas otwarcia wtrysku. W praktyce jak chcesz sprawdzić to zwykłym woltomierzem to on uśredni pomiar i na chodzącym silniku na przewodzie sterującym będzie delikatnie niższe napięcie niż na przewodzie zasilającym. Do UKP podłączasz przewód sterujący, a w programie ustawiasz PWM- (standardowy wtryskiwacz sterowany masą).

ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Sun Sep 02, 2018 2:04 pm

Na jednym przewodzie mam stałe 13,8V takie jak napięcie w instalacji kiedy silnik jest włączony i akumulator jest ładowany a na drugim kablu napięcie skacze, tak między 13,5 przez 13,6 i 13,8V coś takiego, nie mam odczytu jak piszesz 12V

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ArT » Sun Sep 02, 2018 2:11 pm

Przewód na którym skacze napięcie będzie przewodem sygnałowym. Czym dłuższy czas otwarcia wtrysku tym poziom uśrednionego napięcia będzie niższy. Na biegu jałowym są krótkie czasy otwarcia wtrysków i niskie RPM, dlatego różnica w napięciu jest niewielka.

ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Sun Sep 02, 2018 2:21 pm

A definicja pinu B1? Bo to jest pin od RPM, co wybrać z listy,,nie podłączone'' czy impulsy obrotów z czujnika halla? W sygnal zużycia paliwa wybrałem pwm- wypełnienie sterowane masą, chodzi mi aby komputer pokazywał obroty silnika, z paniki tylko przypominam :)

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ArT » Sun Sep 02, 2018 2:24 pm

Pin B1 tylko w przypadku kiedy podłączysz dodatkowy osobny przewód do pomiaru RPM (impulsy z czujnika halla).

Jeżeli nie podłączasz osobnego sygnału do RPM to tylko ustawiasz w Ustawienia -> Zaawansowane -> RPM -> Pomiar RPM na podstawie sygnału pracy wtryskiwacza i też będzie działać.

Różnica jest taka, że jak masz osobny sygnał z czujnika halla to on ma znacznie wyższą rozdzielczość (kilkadziesiąt impulsów na 1 obrót wału vs od 0.5 do 4 impulsów na 1 obrót wału) i pomiar RPM jest dokładniejszy i bardziej płynny. Ponadto przy pomiarze RPM z sygnału wtryskiwacza wskazanie RPM nie będzie działać podczas hamowania silnikiem (bo wtedy wtryskiwacze pozostają całkowicie zamknięte).

ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Sun Sep 02, 2018 2:30 pm

W takim razie podłączam pod pin A11 tak?
Wartość stała RPM bedzie 2.0?

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ArT » Sun Sep 02, 2018 2:36 pm

Nie. Sygnał wtryskiwacza podłączasz pod A10.

A stała RPM w zależności od silnika będzie zwykle od 0.5 do 2.0 - w zależności od sposobu sterowania wtryskami (w zależności ile jest cykli pracy wtryskiwacza na 1 pełny obrót wału).

Najlepiej ustawić na początek 1.0 i jeżeli obroty będą o połowę zaniżane lub 2x zawyżane to wtedy odpowiednio stałą zmniejszyć (do 0.5) lub zwiększyć (do 2.0)

ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Sun Sep 02, 2018 2:48 pm

Dziękuję, chyba działa, dodam że to silnik od skutera 4T, 125cm. Odczyt obrotów na ,, luzie'' to 800 i skacze 900

ixion
Posts: 44
Joined: Mon Jul 16, 2018 8:36 pm
Has thanked: 2 times

Re: Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku?

Postby ixion » Sun Sep 02, 2018 4:25 pm

A parametr który się ustawia w UKP, Stała wtrysku PB/ON, to jest ilość paliwa wstrzykiwanego? Czy to się wylicza z pojemnosci silnika?


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron