Podpinanie czujników analogowych

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
Kacper_96
Posts: 17
Joined: Tue Jan 14, 2020 1:04 am
Has thanked: 3 times

Podpinanie czujników analogowych

Postby Kacper_96 » Tue Jan 14, 2020 1:28 am

Witam,
Przeglądam instrukcję i mam trochę ćwieka.
Posiadam UKP 3 będę chciał podłączyć ciśnienie i temperaturę oleju, oraz co tam jeszcze uda mi się podpiąć, ale olej - ciś + temp to główny temat.
W danych czujnika ciśnienia (sygnał 0,5-5V, liniowy) który kupiłem jest napisane że zasilanie ma +5VDC, czujnik 3 przewodowy ma zasilanie, GND i sygnał, natomiast czujnik temperatury jest rezystancyjny NTC, dwuprzewodowy.
Zastanawiam się skąd wziąć zasilanie dla czujnika ciśnienia +5V, czy dobrze rozumiem że AccVdc1 to dobre miejsce na podpięcie zasilania +5V?
Czy do AccVdc1 można równolegle podpiąć jeden z przewodów (jako zasilający) czujnika temperatury oprócz zasilania czujnika ciśnienia?
W instrukcji AccVdc jest opisane jako wejście, a z dalszych opisów wynika że może dać z siebie +5VDC
Bo rozumiem że przykładowo do Adc1 podpinam przewód sygnałowy ciśnienia a do Adc2 podpinam sygnał temperatury (2gi przewód) ze wspomnianych wyżej czujników.

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Podpinanie czujników analogowych

Postby ArT » Tue Jan 14, 2020 9:28 am

Zastanawiam się skąd wziąć zasilanie dla czujnika ciśnienia +5V, czy dobrze rozumiem że AccVdc1 to dobre miejsce na podpięcie zasilania +5V?


Nie. To nie jest wyjście zasilania, tylko wejście analogowe z podciągnięciem do +5V (dla czujników rezsytancyjnych)
+5V zasilanie można "podkraść" z dowolnego wyjście DS18B20_VCC i zasilić nim czujnik ciśnienia który wymaga zasilania +5V
Takze jak czujnik ciśnienia jest napięciowy (3 przewodowy) wtedy jeden przewód to masa, drugi to zasilanie (+5V) a trzeci to sygnał (podłączany na wejście AdcX)

Czujnik temperatury (NTC) jest rezsytancyjny i ma tylko dwa przewody - na jednym przewodzie będzie i pomiar i zasilanie i właśnie wtedy jeden przewód do AdcVccX a drugi do masy.

Kacper_96
Posts: 17
Joined: Tue Jan 14, 2020 1:04 am
Has thanked: 3 times

Re: Podpinanie czujników analogowych

Postby Kacper_96 » Tue Jan 14, 2020 12:14 pm

Właśnie też myślałem o wykorzystaniu styku zasilającego od czujników cyfrowych.
A czy wydajność prądowa pozwoli obsłużyć 2 czujniki z jednego styku zasilającego?
Obstawiam że nie więcej jak 100-150 mA będzie potrzebne dla 2 czujników, to znaczy podpiąć dołączony do zestawu czujnik temperatury zewn/wewn oraz wyprowadzić przewód zasilający dla czujnika ciśnienia?

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Podpinanie czujników analogowych

Postby ArT » Tue Jan 14, 2020 12:32 pm

Czujnik temperatury (DS) weźmie nie więcej niż 5mA a czujnik ciśnienia oleju nie więcej niż 10mA więc luzik

Kacper_96
Posts: 17
Joined: Tue Jan 14, 2020 1:04 am
Has thanked: 3 times

Re: Podpinanie czujników analogowych

Postby Kacper_96 » Wed Jan 15, 2020 12:14 am

Super :)
Jak tylko ogarnę obudowę (projektuję w Desing Spark Mechanical pod druk 3D) i zamontuję UKP w aucie na pewno się podzielę co i jak rozmieściłem, tu na forum.
Chyba że jeszcze jakieś będę miał problemy to pewnie będę pytał.
Wielkie dzięki


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests