UKP Android dla UKP-3 i UKP-PRO

Informacje o nowościach i aktualizacjach, ogólne uwagi, sugestie oraz luźna dyskusja dotycząca UKP.
borasmax
Posts: 7
Joined: Sat Dec 23, 2017 8:52 pm

Re: UKP Android (progres)

Postby borasmax » Wed Dec 27, 2017 7:04 pm

torque to zabawka w porównaniu z UKP brak AFR EGT itd

Leetveen
Posts: 57
Joined: Tue Apr 21, 2015 11:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: UKP Android (progres)

Postby Leetveen » Wed Dec 27, 2017 8:11 pm

Bardziej chodzilo mi o nagrywanie trasy z osd niz kwestie obslugi aftermarketowych komputerow. Wiadomo ze Torque pokazuje wszystko to co wypluwa obd2, a dzieku pluginom mozna to skonfrontowac z obrazem z kamery, nawigacja i pozostalymi czujnikami znajdujacymi sie w smartofonie.

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: UKP Android (progres)

Postby przemko » Thu Dec 28, 2017 1:22 am

Leetveen wrote:Mysle ze ucieczka od wyswietlacza nie jest najlepszym pomyslem, zabudowywanie malych telefonow/tabletow zamiast ekranow lcd/oled nigdy nie bylo dobrym pomyslem


Z tego co mi się wydaje 8-) to w telefonach/tabletach używa się wyświetlaczy lcd/oled które bardzo często są projektowane do pracy w bardzo trudnych warunkach (np. mają być czytelne również przy silnym oświetleniu słonecznym). Ponadto mają również procesory dzięki czemu wyświetlanie dużych, zmyślnych grafik nie będzie obciążało procesora UKP.

Ogólnie to jest dobra droga aby rozdzielić funkcjonalności UKP. Tak aby nie zajmował się on wyświetlaniem grafiki tylko wysyłaniem aktualnie odczytanych parametrów do innych urządzeń, które by już odpowiednio wyświetliły dane (np. telefon/tablet z androidem albo mikrokontroler który obsługiwałby wyświetlacze z zestawów od UKP).

Takie rozbicie funkcjonalności spowodowałoby zwolnienie sporo zasobów procesora, pamięci oraz wyprowadzeń mikrokontrolera w samym UKP. Co dało by możliwość jego jeszcze większego rozwoju (więcej wyjść/wejść bez wymiany procesora, nowe ciekawe funkcjonalności itp.)

Precyzując moją wcześniejszą wypowiedź. Chodziło mi o wprowadzenie w przyszłości, jeśli okaże się że aplikacja na androida będzie dobrze działała, nowej, dodatkowej możliwości kupna UKP bez żadnego wyświetlacza (czyli celem jest aby istniały zestawy z wyświetlaczem jak i bez niego).

W przypadkach kiedy ktoś będzie miał dobrej jakości HUD'a (np. Hudly) albo stary duży tablet który będzie chciał zamontować w samochodzie to jaki sens będzie miało zmuszanie go do kupowania UKP z wyświetlaczem którego prawdopodobnie nigdy nawet nie zainstaluje? Zwłaszcza, że cena wyświetlacza to nie jest kilka złotych ale znacznie więcej.

borasmax wrote:torque to zabawka w porównaniu z UKP brak AFR EGT itd


Fakt. Od siebie dodam, że dla jednego z protokołów EOBD - KWP2000 da się uzyskać około 8-10 odczytów na sekundę. Co daje 2 parametry odświeżane w sensownym czasie co około 250 ms. 8-) trochę ciężko to porównywać z możliwościami UKP.

Leetveen wrote:Taka aplikacja jest juz na rynku i nazywa sie Torque, powstawala razem z androidem 2.x i jest dosc mocno dzisiaj rozbudowana, po co robic konkurencje? ;)


Torque a UKP Android to zupełnie inna liga. EOBD ma pewne ograniczenia. Skoro funkcjonalność typu: nagrywanie trasy z osd; logowanie dodatkowych danych dostępnych z telefonu (GPS, akcelerometer, żyroskop); sprawdziła się tam to czemu nie dodać w przyszłości tego do UKP Android?

Aktualnie UKP Android może w bardzo łatwy sposób osiągnąć to o czym pisałem/marzyłem jakiś czas temu, aby połączyć dokładne dane o spalaniu paliwa z współrzędnymi GPS. Takie dane i google map stworzy narzędzie które będzie można wykorzystać do optymalizacji trasy praca-dom lub pozwoli szlifować umiejętności eko jazdy. Niewielkim nakładem sił można w bardzo znaczący sposób zwiększyć możliwości UKP, które były nie do pomyślenia przed ogłoszeniem informacji o powstawaniu UKP Android.

Leetveen
Posts: 57
Joined: Tue Apr 21, 2015 11:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: UKP Android (progres)

Postby Leetveen » Thu Dec 28, 2017 11:08 am

Ciekawie piszesz, ale ze swojego doswiadczenia wiem ze takie utopijne dazenie do stworzenia idealnego rozwiazania zwykle konczy sie brakiem pary w pewnym momencie, lepiej skupic sie na realnych mozliwosciach. O licznikach-monitorach marzylem 10lat temu jak probowalem montowac tablety w samochodach, dzisiaj jak widze seata czy inna toyote z telewizorem zamiast licznika juz mi przeszlo :D

Druga sprawa jest taka ze koszt UKP nie jest jakims kosmosem w porownaniu z podobnymi urzadzeniami na swiecie, ale jest stworzony dla ludzi ktorzy musza ogarniac montaz a to juz zaweza krag odbiorcow do ~0.001% spoleczenstwa ;) wiec nie ma co piszczec z kosztami ktore nie sa moze male, ale w zamian dostajemy w miare dopracowane urzadzenie ktore jest swietne i daje duzo informacji o tym jak jezdzimy.

Z tymi goglami to troche pojechales, ja bym nie chcial im dawac pozywki do kolejnych iteracji profilowania swojego zycia :lol: jezeli mialoby to tak dzialac to tylko na odseparowanym ubloxie i zadnych gogli. Pamietaj ze najwiekszy wplyw na ekonomiczne spalanie maja roznice w elewacji a nie zakrety, a ten parametr przy kodowym gpsie (nawet jak ma 10Hz) jest kiepski i jego nieskorelowany blad wynosi 5m. Lepszym parametrem byloby wykorzystanie wartosci podcisnienia w kolektrorze ssacym wsparte TPSem (kat otwarcia przepustnicy) do nauki optymalnej jazdy.

Czekam na kazda kolejna aktualizacje od chlopakow z Reveltronics i to co z tych naszych marzen/zyczen uznaja za warte uwagi by zaszczepic w kolejnej odslonie.

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: UKP Android (progres)

Postby ArT » Thu Dec 28, 2017 2:57 pm

Możliwości są ogromne, ale powoli.. spokojnie.. małymi kroczkami ;)
To czy powstanie wersja samodzielna (ze wszystkimi funkcjami obecnych UKP) to już zależy jak sam projekt się przyjmie.
Na początku aplikacja android będzie pełnić rolę tylko dodatkowego ekranu ze wskazaniami, a później.. zobaczymy.

Osoby, który zapisały się na newsellter dot. androida (patrz pierwszy post) otrzymają na maila dwie rzeczy:
1. Aplikacje UKP v3.6, która zaktualizuje firmware w urządzeniu do v3.6
Nowa wersja wprowadza tylko kompatybilność Android oraz wprowadza kilka drobnych poprawek.
2. Aplikacje UKP Android w postaci pliku APK (do samodzielnej instalacji)

Niestety w obecnej wersji nie będzie możliwości zmiany ustawień UKP z poziomu aplikacji android. Są pewne komplikacje i musimy jeszcze nad tym dużo popracować (zmieniła się koncepcja), a chcielibyśmy już udostępnić to co działa i na bieżąco usuwać znalezione błędy. Ustawienia pojawią się pewnie w którejś aktualizacji apki.

Aktualizacja v3.6 nie będzie oficjalnie dostępna - na razie będzie dostępna tylko dla zamkniętego grona osób (jeżeli ktoś się jeszcze nie zapisał na listę to czas najwyższy).

przemko
Posts: 88
Joined: Fri Mar 27, 2015 8:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: UKP Android (progres)

Postby przemko » Sat Dec 30, 2017 2:21 am

Leetveen wrote:Z tymi goglami to troche pojechales, ja bym nie chcial im dawac pozywki do kolejnych iteracji profilowania swojego zycia :lol: jezeli mialoby to tak dzialac to tylko na odseparowanym ubloxie i zadnych gogli.


Google map to taki skrót myślowy, wydaje mi się, że każdy wie co to jest, jak wygląda i jakie ma możliwości. Oraz powinien wiedzieć, że domyślną polityką google jest zapisywanie na zawsze wszystkiego co tylko trafi do na serwer google ;), włączając pliki dźwiękowe przesyłane na potrzeby rozpoznawania mowy (konwersja głosu na tekst) :D, no chyba że użytkownik sam to ręcznie będzie usuwał.

Ogólnie chodzi o wizualizację danych odczytanych z UKP podczas jazdy na mapie. Podobnie jak na google map będzie można wybrać zapisaną trasę. Następnie po wskazaniu punktu początkowego i końcowego na tej trasie, zwrócone by zostały wyliczone informacje na temat ilości spalonego paliwa w mililitrach, czasu w którym dany odcinek się pokonało, średniej prędkości dla tego odcinka itp. Obliczenia były by dokonywane na podstawie zapisanych danych ilości spalonego paliwa w ml/s, przebytego dystansu w m/s oraz współrzędnych geograficznych logowanych co sekundę.

Gdybym miał logi z UKP wraz z współrzędnymi z GPS to mógłbym pobawić się troszkę plikami KML, żeby spróbować taką wizualizację na google mapę nanieść.

Leetveen wrote:Pamietaj ze najwiekszy wplyw na ekonomiczne spalanie maja roznice w elewacji a nie zakrety, a ten parametr przy kodowym gpsie (nawet jak ma 10Hz) jest kiepski i jego nieskorelowany blad wynosi 5m.


8-) heh a do tej pory mi się wydawało, że na ekonomiczną jazdę ma wpływ właściwe balansowanie odstępem między pojazdami, odpowiednim wyborem biegów do obciążenia, znajomość cyklu pracy sygnalizacji i patrzenie wraz z analizą sytuacji drogowej na "pół kilometra" i więcej do przodu ;).

Dzięki UKP-PRO mam całą zapisaną trasę ze szczegółami. Jednak przy porównywaniu dwóch różnych zapisanych tras mam problem bo nie wiem czy niższe spalanie jest oznaką tego że dana trasa jest bardziej ekonomiczna, czy też dlatego że, za miastem trafiłem na peleton aut i zamiast jechać 90 km/h jechałem 70 km/h. Potrzebuję współrzędnych geograficznych po to abym mógł analizować poszczególne odcinki trasy. Dzięki współrzędnym będę w stanie odnaleźć miejsce w którym trasa się rozgałęzia i od tego punktu określić czy dany wariant trasy jest bardziej ekonomiczny czy też nie.

Leetveen wrote:Czekam na kazda kolejna aktualizacje od chlopakow z Reveltronics i to co z tych naszych marzen/zyczen uznaja za warte uwagi by zaszczepic w kolejnej odslonie.


Ja również czekam na kolejne aktualizacje bo uważam UKP za bardzo dobry produkt i szkoda by było gdyby przestał być rozwijany. Pozostaje mieć nadzieję, że nasze dyskusje tutaj spowodują, że nasze pomysły staną się zrozumiałe i wprowadzone kiedyś w życie :).

ArT wrote:Możliwości są ogromne, ale powoli.. spokojnie.. małymi kroczkami ;)


Tak, wiem, wiem, małymi kroczkami. Jednak teraz jeszcze jestem zafascynowany tym pomysłem i mam motywację aby siedzieć po nocy, żeby podzielić się swoimi przemyśleniami. :) Potem entuzjazm opadnie i ciężko będzie o ciekawe pomysły 8-).

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: UKP Android (progres)

Postby ArT » Tue Jan 02, 2018 11:35 am

Pierwsi zainteresowani powinni już otrzymać maila z pierwszą wersją aplikacji. Będę wdzięczny za feedback mailowy lub tutaj na forum oraz zgłaszanie błędów z poziomu aplikacji. Dziękuję.

tinuviel
Posts: 46
Joined: Sat Nov 05, 2016 5:50 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: UKP Android (progres)

Postby tinuviel » Fri Jan 05, 2018 12:37 am

Nie trzeba montowac telefonu czy kombinowac jak wspawac tablet w deske... sa dostepne radia z Androidem zarowno uniwersalne jak i dedykowane do bardziej popularnych aut. Takie radyjko przyjmie ukp po usb i sprawa zalatwiona. w jednym miejscu mamy muzyke, nawigacje, torque (obd) i reszte czujnikow z ukp. Do tego jak chcemy to rejestrator, kamere cofania, neta czy jak mamy gest to nawet system kamer 360stopni jak w autach z pol miliona. Wszystko na jednym ekranie wyglada "jak z fabryki".

borasmax
Posts: 7
Joined: Sat Dec 23, 2017 8:52 pm

Re: UKP Android (progres)

Postby borasmax » Sat Jan 06, 2018 9:57 am

myślę że cześć osób wie o tym i tym samym jak ja do tego dążę by mieć wszystkie wskazania na radiu a w tle muzyka

Leetveen
Posts: 57
Joined: Tue Apr 21, 2015 11:34 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: UKP Android (progres)

Postby Leetveen » Wed Jan 10, 2018 11:52 am

tinuviel wrote:Nie trzeba montowac telefonu czy kombinowac jak wspawac tablet w deske... sa dostepne radia z Androidem zarowno uniwersalne jak i dedykowane do bardziej popularnych aut. Takie radyjko przyjmie ukp po usb i sprawa zalatwiona. w jednym miejscu mamy muzyke, nawigacje, torque (obd) i reszte czujnikow z ukp. Do tego jak chcemy to rejestrator, kamere cofania, neta czy jak mamy gest to nawet system kamer 360stopni jak w autach z pol miliona. Wszystko na jednym ekranie wyglada "jak z fabryki".


Takie wielofunkcyjne urzadzenia maja wiele wad, a najwieksza z nich jest poziom jakosci dzwieku oraz mozliwosci jego ustawienia - generalizujac poziom legendarnego Kasprzaka, czesto sie wieszaja przez to ze oferuja wielofunkcyjnosc, dodatkowo jako towar chinski maja krotka zywotnosc.

Dyskusja dyskusja ale "do roboty"! dzisiaj polutowalem kabelek OTG, przeprowadzilem update do 3.6 i udalo sie. Pierwsze wrazenie pozytywne, nie widze duzego pola do wykazywania bledow, ale sprobuje cos wydziobac. Po pierwszych kilku minutach klikania mam takie wnioski dla telefonu HTC One M8 (full root):
1. Trzeba napisac maly automat ktory sam bedzie skalowal wielkosc czcionki w polach, bo przestawianie kazdego pola z osobna to troche roboty i mysle ze trzeba zrobic przyciski "+" i "-" zamiast wartosci liczbowych ktore malo mowia i najwazniejsze - zeby panel modyfikacji wielkosci ikony/wartosci nie zaslanial ekranu i na zywo reagowal na zmiany.
2. Mozliwosc ustawienia ikonek nad wartoscia co pozwoli na zwiekszenie rozmiaru czcionki w polu
3. "Wybierz wskaznik" narazie nie dziala, co bedzie oferowal? ksztalt skali? paskowy/slupkowy/liczbowy?
4. Monochromatyczna kolorystyka jest bardzo elegancka, ale moze fajnie by bylo wprowadzic mozliwosc zmiany kolorow dla ikon oraz wartosci, fajnie by bylo dodac tez mozliwosc podczepienia jakiejs malozarlocznej tapety
5. Przerywane kreseczki rozdzielajace pola moglyby byc niewidoczne albo tylko rozdzielajace pola zamiast obwodki wokol kazdego pola.
6. Przydalby sie tez jakis status w okienku "wybierz dane" przy kazdej opcji wyboru, ktore juz sa na danym pulpicie zeby nie dublowac wyborow.

Na moje uznanie dodatkowo zasluguja:
1. Eleganckie ikonki
2. Zmniejszone wartosci dziesietne wzgledem calkowitych

Chce jeszcze przeprowadzic probe z polaczeniem przez modul bluetooth HC-05/06@ftdi, nie mam pewnosci czy w teorii pojdzie, ale sprawdze to praktycznie.

Gdyby ktos mial problem z kablem OTG to zamieszczam obrazek ktory mowi co trzeba zrobic ze zwykla przejsciowka microUSB-USB A
http://tech.firstpost.com/wp-content/uploads/gallery/2012/jun/difference_circuit_271738111300_640x360.jpg

Zrzut ekranu z mojego telefonu dla poziomego ulozenia ekranu i 9 pol z wielkoscia ikon/wartosci na poziomie "30".
Image
Last edited by Leetveen on Wed Jan 10, 2018 6:24 pm, edited 1 time in total.


Return to “Aktualizacje, nowości i inne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests