Wycofanie UKP-3 ze sprzedaży oraz możliwe rozwiązania

Informacje o nowościach i aktualizacjach, ogólne uwagi, sugestie oraz luźna dyskusja dotycząca UKP.
ArT
Posts: 1517
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 53 times
Been thanked: 161 times

Wycofanie UKP-3 ze sprzedaży oraz możliwe rozwiązania

Postby ArT » Tue Jul 06, 2021 1:55 pm

Cześć, jak zapewne zauważyliście od dłuższego czasu nie mamy w ofercie UKP-3, tylko UKP-PRO. Niestety wynika to z obecnej sytuacji rynkowej dostępności komponentów elektronicznych, covid tak namieszał na rynku że najpierw kluczowych elementów nie było wcale, a teraz jak są to niektóre z nich są w horrendalnie wysokich cenach. Mieliśmy nadzieję że sytuacja wróci do normy, jednak niestety póki co tak się nie stało i obecnie koszt produkcji UKP-3 jest ekonomicznie nieuzasadniony kiedy równolegle jest dostępny UKP-PRO. W związku z tym byliśmy zmuszeni wycofać UKP-3 ze sprzedaży. UKP-PRO nadal jest oferowany.

Doprowadziło to do absurdalnych sytuacji, kiedy używane moduły UKP-3 jak już się pojawiały przez kogoś w sprzedaży, to osiągały wyższe ceny niż nowe w zakupie. Zastanawiałem się z czego to wynika - w końcu UKP-PRO jest lepszą wersją UKP-3 - ma więcej wejść, ma lepszy wyświetlacz, ma wbudowany data logger, sterowanie wyjściem, wyższa dokładność pomiarów itd.. Po rozmowach z Klientami wiem że są głównie dwa kluczowe czynniki czemu UKP-3 jest w ich przypadku bardziej porządany od UKP-PRO - i wcale tu nie chodzi o fakt że UKP-3 był zwyczajnie tańszy. Główną wymienianą przyczyną jest mniejszy wyświetlacz - dużo z Was ma ograniczone miejsce na montaż wyświetlacza (np. w zegarach) i OLED 2,3" od UKP-3 to jest maksimum co się może zmieścić (do tego czasem dochodzi aspekt wizualny - auto to oldtimer i wyświetlacz LCD starego typu lepiej się wpasowuje w styl auta niż nowoczesny OLED). Druga - rzadziej wymieniana przyczyna - to wielkość modułu UKP-3. Niektórzy z Was montują moduł w bardzo ciasnym miejscu (np. podsufitka) i nie zawsze jest możliwość zmieścić moduł od UKP-PRO który jednak jest trochę większy (90x65x20mm vs 120x83x29mm). Szukałem rozwiązania co moglibyśmy zaoferować takim osobom - o tym poniżej.

Rozwiązaniem jest UKP-PRO, który będzie działał z mniejszym wyświetlaczem od UKP-3 (LCD 2,5" lub OLED 2,3"). Wiąże się to z kilkoma czasochłonnymi przeróbkami. Jedno to sprawa oprogramowania - należy dostosować firmware UKP-PRO tak aby działał z wyświetlaczem od UKP-3. Drugie to zmiany hardware - trzeba dołożyć gniazdo wyświetlacza do UKP-PRO (UKP-3 posiadał gniazdo 40-pinowe a UKP-PRO 16-pinowe), a w przypadku LCD równiez kilka dodatkowych elementów od regulacji kontrastu wyświetlacza. Ponadto trzeba frezować obudowę od UKP-PRO pod dodatkowe gniazdo. Jako efekt końcowy będzie taki trochę mix między UKP-3 a UKP-PRO, tj. UKP-3 z dodatkowymi wejściami od UKP-PRO oraz wbudowany data-logger. Cenowo wychodzi to mniej atrakcyjnie niż UKP-PRO (gdyż trzeba zakupić UKP-PRO, a do tego go przerabiać), ale jest to jakieś rozwiązanie pierwszej kwestii (współpracy z mniejszym wyświetlaczem). Niestety nie mam rozwiązania drugiej kwestii, tj. małego modułu sterującego (jakim był UKP-3) - można próbować montować UKP-PRO bez obudowy, ale musi być odpowiednio zabezpieczony.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany taką opcją to proszę pisać i kontaktować się ze mną tutaj na forum lub na mail (https://www.reveltronics.com/pl/kontakt) - możemy takie przeróbki wykonać pod indywidualne zamówienie, już od 1sztuki.

PS. jest jeszcze jedna opcja ograniczona czasowo i ilościowo - posiadam kilka używanych modułów UKP-2 i UKP-2.5 - moduły mają swoje lata, ale są sprawne, jeżeli ktoś byłby zainteresowany to również zapraszam do kontaktu.

Return to “Aktualizacje, nowości i inne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests