Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Pytania techniczne oraz porady dotyczące kompatybilności i funkcjonalności UKP.
Psycho
Posts: 6
Joined: Sat May 21, 2022 5:06 pm

Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby Psycho » Sat May 21, 2022 5:30 pm

Witam.
Od jakiegoś czasu mam problem ze skaczącym wskazaniem temperatury silnika w (ukp-pro) momencie włączenia świateł, uruchomienia się wentylatora na chłodnicy, ogólnie przy włączeniu czego kolwiek w samochodzie. Myślałem, że jest to kwestia masy, więc podłączyłem dodatkowy punk do jednej ze śrub oryginalnego punktu masy, nie pomogło. Nie mam pomysłu jak to ugryźć.
Zasilanie stałe jest pociągnięte ze stacyjki tak samo jak zasilanie po włączeniu stacyjki, dołożone bezpieczniki 10A. Jeden z punktów masy podłączyłem z radia, rozcinając i lutując, druga masa załapana do oryginalnego punku po jego wyczyszczeniu i zarobieniu ucha, zasilanie też jest lutowanie, żadnych tzw baranków, skrętek czy szybko złączek.
Czujnik temperatury oryginalny, skalibrowany w zakładce zaawansowane->temperatury NTC.
Dzięki za pomoc z góry i pozdrawiam.

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby ArT » Sun May 22, 2022 7:12 pm

Czy jest to problem tylko z pomiarem temperatury silnika czy wszystkich wskazań? Z którego roku UKP-PRO? Możliwe że kondensatory podtrzymujące nie mają już swojej pojemności i nie wygładzają skoków napięcia w aucie - najłatwiej to sprawdzisz przy wyłączeniu zasilania od UKP - wyświetlacz powinien świecić jeszcze przez kilka sekund (musi być aktywny tryb podsumowania podróży) i dopiero zgasnąć - jeżeli gaśnie od razu to kondensatory do wymiany. Możesz też podesłać sam moduł - sprawdzimy go.

Psycho
Posts: 6
Joined: Sat May 21, 2022 5:06 pm

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby Psycho » Mon May 23, 2022 2:34 pm

Tryb podsumowania wyłączony mam i tylko na temeraturze skacze bo tylko to mam podłączone. odczyt nie pamiętam kiedy kupiłem, nie mogą znaleźć paragonu, wersja softu w ukp to 3.5 bodajże. w piątek będę miał trochę więcej czasu to potestuję, może też uda mi się znaleźć paragon lub emila z informacją o zakupie.

Psycho
Posts: 6
Joined: Sat May 21, 2022 5:06 pm

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby Psycho » Thu May 26, 2022 5:08 pm

Witam ponownie. Przeprowadziłem kilka testów. Ekran podsumowania pozostaje włączony przez czas ustawiony.
Przepinałem również przewód do innych wejść w UKP pozwalających na odczyt temperatury z czujnika, nic się nie zmieniło.
Dodaję screeny z odczytu i informacji, może to naświetli sytuację, mam nadzieje :?
Attachments
na forum2.jpg
na forum2.jpg (160.98 KiB) Viewed 2250 times
na forum.jpg
na forum.jpg (97.26 KiB) Viewed 2250 times

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby ArT » Fri May 27, 2022 10:13 am

A nie montowałeś może przetwornic od xsenonów albo były w naprawie ostatnio? Albo alternator? Czasem jak jest uszkodzony to przy zwiększeniu obciążenia też nie zachowuje się poprawnie. Wygląda mi na problem z masą lub coś mocno sieje w instalacji, możemy sprawdzić ten UKP może już nie filtruje tak jak trzeba, ale to co jeszcze możesz zrobić to zwiększ czas uśredniania dla temperatury silnika i zobacz jaką różnicę to robi - daj 150 próbek dla czujników NTC
Attachments
usrednianie.png
usrednianie.png (62.93 KiB) Viewed 2239 times

Psycho
Posts: 6
Joined: Sat May 21, 2022 5:06 pm

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby Psycho » Fri May 27, 2022 5:19 pm

Xenonów auto nie ma, ostatnie co było robione to rok temu LPG było zakładane. Napięcie przy włączonym silniku jest około 14V, sprawdzone multimetrem.
Zastosowałem się do rady i sprawdziłem jak się zachowa przy ustawieniach jakie mi podałeś. Nic się nie zmieniło, przy włączeniu świateł mijania skok temperatury jest o ok 2 stopnie. Po numerach plomby jesteście w stanie dojść czy sprzęt jest na gwarancji? Jakie ewentualne koszty bym poniósł chociażby sprawdzenia? Na jaki adres należy wysłać?

pitersik74
Posts: 51
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:17 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby pitersik74 » Fri May 27, 2022 8:39 pm

Szczerze powiedziawszy też u siebie coś takiego zauważyłem. Więc czekam na rozwiązanie.
Pozdrawiam

Piotr

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby ArT » Sat May 28, 2022 7:44 am

Po numerze faktury, ale nie przejmuj się gwarancją, sprawdzimy go bezkosztowo. Dane do wysyłki takie jak na fakturze (powinieneś ją mieć w mailu po zakupie).

A jeszcze mam dwa pytania zanim wyślesz:
- czy taka sama zmiana temperatury jest o 2C jak silnik jest zimny i jak jest rozgrzany? (jak włączysz/wyłączysz światła)
- jakie napięcie jest na czujniku na rozgrzanym silniku (zakładka odczyty w UKP) oraz na jakie się zmienia jak włączysz światła? Jak wtedy się zmienia napięcie w instalacji?

Chodzi o to, że jeżeli zmieni się napięcie zasilania UKP to wyjścia też mogą delikatnie się zmienić, UKP stabilizuje napięcie z jakąś dokładnością, jeżeli na czujniku powiedzmy będzie niewielka zmiana 0,03V a ona powoduje akurat zmianę aż o 2C (bo taki czuły jest czujnik w tym zakresie) to wtedy jest to całkowite normalne. Tylko że jak twierdzisz że wcześniej w dokładnie tej samej konfiguracji było dobrze, a teraz już nie to obstawiałbym coś z samym UKP.

pitersik74
Posts: 51
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:17 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby pitersik74 » Sun May 29, 2022 12:56 pm

U mnie odczyt temp po włączeniu świateł wzrasta dokładnie o 1.6 stopnia.
Silnik zimny.
Pozdrawiam

Piotr

ArT
Posts: 1497
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 51 times
Been thanked: 160 times

Re: Skoki temepratury przy włączniu świateł, wentylatora chłodnicy i innych systemów w samocodzie

Postby ArT » Mon May 30, 2022 7:36 am

pitersik74 wrote:U mnie odczyt temp po włączeniu świateł wzrasta dokładnie o 1.6 stopnia.
Silnik zimny.


A o ile zmienia się w tym czasie napięcie w instalacji z której zasilany jest czujnik temperatury? (napięcie zasilania UKP)
I o ile zmienia się odczyt napięcia na czujniku na wejściu Adc? (zakładka odczyty w UKP)


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests