Błąd odczytu SFP FGS202

Pytania techniczne oraz porady dotyczące programowania pamięci oraz funkcjonalności programatora.
error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Wed Feb 20, 2019 9:10 am

Witam

Posiadam kilka egzeplarzy modułu FGS202
http://www.sercomm.com/contpage.aspx?la ... Prodid=527

Gdy próbuje je odczytać wyrzuca "Błąd komunikacji z pamięcią"
SFP innych procudentów JDSU czy Huawei odczytuje prawidłowo.

Moduły są odczytywane prawidłowo przez routery Ubiquiti albo Mikrotik

Code: Select all

admin@mikrotik] > interface ethernet monitor sfp1 
name: sfp1
status: no-link
auto-negotiation: done
advertising:
link-partner-advertising:
sfp-module-present: yes
sfp-rx-loss: yes
sfp-type: SFP-or-SFP+
sfp-connector-type: SC
sfp-link-length-9um: 20000m
sfp-vendor-name: SERCOMM
sfp-vendor-part-number: FGS202
sfp-vendor-revision: 0001
sfp-vendor-serial: SCOM21040A14
sfp-manufacturing-date: 17-01-03
sfp-wavelength: 1310nm
sfp-temperature: 30C
sfp-supply-voltage: 3.3V
sfp-tx-bias-current: 10mA
eeprom-checksum: good

eeprom:
0000: 03 04 01 00 00 00 00 00  00 00 00 03 0c 00 14 c8  ........ ........
0010: 00 00 00 00 53 45 52 43  4f 4d 4d 20 20 20 20 20  ....SERC OMM     
0020: 20 20 20 20 00 00 00 00  46 47 53 32 30 32 20 20      .... FGS202 
0030: 20 20 20 20 20 20 20 20  30 30 30 31 05 1e 00 c1           0001....
0040: 00 1a 00 00 53 43 4f 4d  32 31 30 34 30 41 31 34  ....SCOM 21040A14
0050: 20 20 20 20 31 37 30 31  30 33 20 20 6c f0 05 36      1701 03  l..6
0060: 20 20 20 20 20 20 20 20  20 20 20 20 20 20 20 20                 
0070: 20 20 20 20 20 20 20 20  20 20 20 20 20 20 20 20                   
0080: 50 00 fb 00 4b 00 00 00  8c a0 75 30 87 8c 7a 44  P...K... ..u0..zD
0090: 88 b8 00 00 75 30 00 00  9b 82 22 d0 7b 86 2b d4  ....u0.. ..".{.+.
00a0: 07 cb 00 0c 06 30 00 0f  00 00 00 00 00 00 00 00  .....0.. ........
00b0: 00 00 00 00 00 00 00 00  00 00 00 00 00 00 00 00  ........ ........
00c0: 00 00 00 00 3f 80 00 00  00 00 00 00 01 00 00 00  ....?... ........
00d0: 01 00 00 00 01 00 00 00  01 00 00 00 00 00 00 12  ........ ........
00e0: 1e d9 80 e8 14 99 00 00  00 00 00 00 00 00 02 00  ........ ........
00f0: 01 40 00 00 01 40 00 00  00 00 00 00 00 00 00 00  .@...@.. ........


Według tej strony
https://forum.turris.cz/t/orange-france ... ter/3776/3

wewnątrz modułu FGS202 jest MX25L6435E który jest na liście obsługiwanych układów.

Jak trzeba to otworzę moduł SFP i zrobię zdjęcia PCB.

ArT
Posts: 794
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 14 times
Been thanked: 74 times

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby ArT » Wed Feb 20, 2019 11:14 am

MX25L6435E ale pośrednio jest jeszcze procesor więc pamięć nie ma znaczenia - programator komunikuje się z procesorem po I2C w standardzie MSA. Można ją wylutować i zaprogramować bezpośrednio w podstawce, ale ciężko będzie tam znaleźć odpowiednie obszary.

Wygląda na to jakby nie odpowiadała na rozkazy z I2C.
Na pewno te wkładki są zgodne z MSA? Masz może jej datasheeta? (na stronie nie udostępniają).

error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Tue Feb 26, 2019 2:15 pm

Przejrzałem Internet za datasheet ale nic nie mogłem znaleźć.
W końcu zdecydowałem się rozebrać SFP żeby sprawdzić jakie ma główne komponenty.
Macronix MX25L6435EZNI 64Mb Flash
Intel(Lantiq) SLL6D PEB98036ETV13 GPON Chipset
Attachments
fgs202_2.png
fgs202_2.png (302.35 KiB) Viewed 324 times
fgs202_1.png
fgs202_1.png (379.11 KiB) Viewed 324 times

error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Tue Feb 26, 2019 2:20 pm

W międzyczasie znalazłem interesujący temat na dslreports
https://www.dslreports.com/forum/r32230 ... C~start=30

GPON ONT w zależności od producenta są różnie zaprojektowane.
Na przykład:
PIN 6 używany żeby do poinformowania czy moduł jest obecny.
Niektóre GPON SFP mają tylko chipset a flash jest emulowany jako moduł kernela.
Inne mają chipset i fizyczny flash. Jeszcze inne chipset, flash i DRAM.

Popularny GPON stick OP151S ładuje I2C driver dopiero po jakimś czasie.
Pełny dmesg log z https://forum.openwrt.org/t/support-zis ... dule/24102
tutaj:

Code: Select all

root@SFP:/# dmesg
[    0.000000] Linux version 3.10.12 (luowenbin@dev10.sh.gj.com) (gcc version 4.6.3 20120201 (prerelease) (Linaro GCC 4.6-2012.02) ) #2 Wed Jul 12 12:01:33 CST 2017
[    0.000000] SoC: Falcon rev A22
[    0.000000] bootconsole [early0] enabled
[    0.000000] CPU revision is: 00019556 (MIPS 34Kc)
[    0.000000] MIPS: machine is SFP - Lantiq Falcon SFP Stick
[    0.000000] e=memsize=64
[    0.000000] e=initrd_start=0xA0000000
[    0.000000] e=initrd_size=0x0
[    0.000000] e=flash_start=0xB0000000
[    0.000000] e=flash_size=0x44D4A31E
[    0.000000] e=ethaddr=ac:9a:96:00:00:00
[    0.000000] MEMSIZE = 67108864
[    0.000000] Determined physical RAM map:
[    0.000000]  memory: 04000000 @ 00000000 (usable)
[    0.000000] debug: ignoring loglevel setting.
[    0.000000] User-defined physical RAM map:
[    0.000000]  memory: 03f00000 @ 00000000 (usable)
[    0.000000] Initrd not found or empty - disabling initrd
[    0.000000] Zone ranges:
[    0.000000]   Normal   [mem 0x00000000-0x03efffff]
[    0.000000] Movable zone start for each node
[    0.000000] Early memory node ranges
[    0.000000]   node   0: [mem 0x00000000-0x03efffff]
[    0.000000] On node 0 totalpages: 16128
[    0.000000] free_area_init_node: node 0, pgdat 8030c5f0, node_mem_map 81003460
[    0.000000]   Normal zone: 126 pages used for memmap
[    0.000000]   Normal zone: 0 pages reserved
[    0.000000]   Normal zone: 16128 pages, LIFO batch:3
[    0.000000] Primary instruction cache 32kB, VIPT, 4-way, linesize 32 bytes.
[    0.000000] Primary data cache 32kB, 4-way, VIPT, cache aliases, linesize 32 bytes
[    0.000000] pcpu-alloc: s0 r0 d32768 u32768 alloc=1*32768
[    0.000000] pcpu-alloc: [0] 0
[    0.000000] Built 1 zonelists in Zone order, mobility grouping on.  Total pages: 16002
[    0.000000] Kernel command line: rootfstype=squashfs,jffs2 ethaddr=8C:1A:6F:2B:73:F4 softMode=MANUFACTURE machtype=SFP ignore_loglevel vpe1_load_addr=0x81F00000 vpe1_mem=1M mem=63M ACTIVE=B mtdparts=sflash:384k(Boot),64k(Env),3648k(ImageA),3648k(ImageB),384k(Config),64k(SECTION_EGIS),2368k@5376k(rootfs) console=ttyLTQ0,115200 init=/etc/preinit
[    0.000000] PID hash table entries: 256 (order: -2, 1024 bytes)
[    0.000000] Dentry cache hash table entries: 8192 (order: 3, 32768 bytes)
[    0.000000] Inode-cache hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
[    0.000000] Writing ErrCtl register=0007915b
[    0.000000] Readback ErrCtl register=0007915b
[    0.000000] Memory: 60212k/64512k available (2559k kernel code, 4300k reserved, 667k data, 220k init, 0k highmem)
[    0.000000] NR_IRQS:328
[    0.000000] Setting up vectored interrupts
[    0.000000] CPU Clock: 400MHz
[    0.032000] Calibrating delay loop... 265.98 BogoMIPS (lpj=531968)
[    0.036000] pid_max: default: 32768 minimum: 301
[    0.040000] Mount-cache hash table entries: 512
[    0.048000] pinctrl core: initialized pinctrl subsystem
[    0.052000] NET: Registered protocol family 16
[    0.072000] pinctrl-falcon pinctrl.0: Init done
[    0.076000] FALC(tm) ON clock driver
[    0.080000] clockevent device FALCON_CLK_EVT with timer 4, irq 124
[    0.100000] bio: create slab <bio-0> at 0
[    0.104000] FALC(tm) ON GPIO Driver, (C) 2012 Lantiq Deutschland Gmbh
[    0.112000] Switching to clocksource FALCON
[    0.120000] NET: Registered protocol family 2
[    0.124000] TCP established hash table entries: 512 (order: 0, 4096 bytes)
[    0.132000] TCP bind hash table entries: 512 (order: -1, 2048 bytes)
[    0.136000] TCP: Hash tables configured (established 512 bind 512)
[    0.144000] TCP: reno registered
[    0.148000] UDP hash table entries: 256 (order: 0, 4096 bytes)
[    0.152000] UDP-Lite hash table entries: 256 (order: 0, 4096 bytes)
[    0.160000] NET: Registered protocol family 1
[    0.164000] RPC: Registered named UNIX socket transport module.
[    0.168000] RPC: Registered udp transport module.
[    0.176000] RPC: Registered tcp transport module.
[    0.180000] RPC: Registered tcp NFSv4.1 backchannel transport module.
[    0.188000] EASY98000 LED driver, Version 1.0.1 (c) Copyright 2013, Lantiq Deutschland GmbH
[    0.200000] squashfs: version 4.0 (2009/01/31) Phillip Lougher
[    0.204000] jffs2: version 2.2 (NAND) (SUMMARY) (LZMA) (RTIME) (CMODE_PRIORITY) (c) 2001-2006 Red Hat, Inc.
[    0.216000] msgmni has been set to 117
[    0.220000] io scheduler noop registered
[    0.224000] io scheduler deadline registered (default)
[    0.232000] 1e100c00.serial: ttyLTQ0 at MMIO 0x1e100c00 (irq = 104) is a lantiq,asc
[    0.236000] console [ttyLTQ0] enabled, bootconsole disabled
[    0.256000] m25p80 spi32766.0: found gd25q64, expected s25fl129p0
[    0.260000] m25p80 spi32766.0: gd25q64 (8192 Kbytes)
[    0.264000] 7 cmdlinepart partitions found on MTD device sflash
[    0.272000] Creating 7 MTD partitions on "sflash":
[    0.276000] 0x000000000000-0x000000060000 : "Boot"
[    0.284000] 0x000000060000-0x000000070000 : "Env"
[    0.288000] 0x000000070000-0x000000400000 : "ImageA"
[    0.296000] 0x000000400000-0x000000790000 : "ImageB"
[    0.300000] 0x000000790000-0x0000007f0000 : "Config"
[    0.304000] 0x0000007f0000-0x000000800000 : "SECTION_EGIS"
[    0.312000] 0x000000540000-0x000000790000 : "rootfs"
[    0.316000] mtd: partition "rootfs" set to be root filesystem
[    0.324000] mtd: partition "rootfs_data" created automatically, ofs=0x780000, len=0x10000
[    0.332000] 0x000000780000-0x000000790000 : "rootfs_data"
[    0.340000] wdt 1f8803f0.watchdog: Init done
[    0.348000] TCP: cubic registered
[    0.348000] NET: Registered protocol family 17
[    0.352000] 8021q: 802.1Q VLAN Support v1.8
[    0.372000] VFS: Mounted root (squashfs filesystem) readonly on device 31:6.
[    0.376000] Freeing unused kernel memory: 220K (80329000 - 80360000)
[    7.232000] Egis Driver, (C) 2012 T&W Co., Ltd.
[    7.540000] jffs2: notice: (426) jffs2_build_xattr_subsystem: complete building xattr subsystem, 0 of xdatum (0 unchecked, 0 orphan) and 0 of xref (0 dead, 0 orphan) found.
[    8.680000] IFXOS, Version 1.5.19 (c) Copyright 2009, Lantiq Deutschland GmbH
[    8.728000] GPON SFP I2C Slave Driver, Version 1.5.0 (c) Copyright 2013, Lantiq Deutschland GmbH
[    8.736000] [sfp_i2c] I2C-module id=87 revision=2
[    9.028000] FALC(tm) ON Optic Driver, version 6.4.1 (c) Copyright 2013, Lantiq Deutschland GmbH
[    9.704000] FALC(tm) ON Base Driver, Version 6.4.2.0 Copyright (c) 2013, Lantiq Deutschland GmbH
[    9.712000] [onu] gpe_table[39] FIO_GPE_SCE_CONSTANTS_GET - cmd 0xc0540527 - write size 0
[    9.736000] FALC(tm) ON Ethernet Driver, Version 0.7.0 Copyright (c) 2013, Lantiq Deutschland GmbH
[    9.784000] Watchdog init  OK!
[   21.208000] [onu] GPHY Firmware loaded into RAM (phy11g.bin)
[   21.424000] [onu] PE[255] firmware loaded v9.45.0.2
[   25.592000] tardev register successful!
[   52.988000] device exc entered promiscuous mode


Gdy sprawdzam mój SFP FGS202 w Mikrotiku, potrzebuje on około 4 sekund od momentu wsunięcia modułu do wyświetlenia zawartości A0h i monitorowania A2h
Niestety w domowych warunkach jest mi trudno sprawdzić napięcia/stany na poszczególnych pinach gdy mam FGS202 w SFP Adapter.

Jestem ciekawy czy SFP moduł jest cały czas zasilany z Vcc od momentu wsunięcia czy tylko w czasie odczytu?
Czy jest możliwe On/Off Vcc z poziomu skryptu?

Mogę również podesłać bezwzrotnie moduł FGS202 jeżeli byłby w przydatny do testowania niekoniecznie dla powyższego tematu.
Pozdrawiam

ArT
Posts: 794
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 14 times
Been thanked: 74 times

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby ArT » Wed Feb 27, 2019 11:11 am

Sam programator podaje zasilanie tylko na czas programowania, ale jak podłączysz osobne zasilanie USB do wkładki SFP to moduł jest zasilany cały czas. Próbowałeś podłączyć zasilanie i poczekać trochę? Przydałby się datasheet bo może nie jest to standard MSA tylko jakaś modyfikacja wg producenta. Niemal każdy moduł emuluje pamięć I2C i do tego jest standard MSA: https://www.dropbox.com/s/emdxmhrrykow3 ... 2.PDF?dl=0
Możesz podesłać tą wkładkę i sprawdzimy z analizatorem stanów czy w ogole I2C odpowiada i co się dzieje na liniach - trochę to może potrwać ale odeślemy ją potem z powrotem.

ArT
Posts: 794
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 14 times
Been thanked: 74 times

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby ArT » Wed Mar 06, 2019 5:29 pm

Dzięki za podesłaną wkładkę :-) Na gorąco - po podłączeniu analizatora aby podejrzeć co się dzieje na transmisji to wkładka w ogóle nie odpowiada na komendy I2C (NACK). W wolnej chwili usiądziemy do tego i spróbujemy to rozgryźć czemu tak się dzieje. Będę informował.

error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Fri Mar 08, 2019 9:01 am

ArT wrote:Dzięki za podesłaną wkładkę :-) Na gorąco - po podłączeniu analizatora aby podejrzeć co się dzieje na transmisji to wkładka w ogóle nie odpowiada na komendy I2C (NACK). W wolnej chwili usiądziemy do tego i spróbujemy to rozgryźć czemu tak się dzieje. Będę informował.

Dzięki za znalezienie czasu na wstępne analizy :)
Na chińskiej stronie aliexpress, jest sprzedawca który ma dostęp do tych wkładek. Spytam się czy posiada datasheet.

ArT
Posts: 794
Joined: Wed Mar 25, 2015 8:54 am
Location: Warsaw, Poland
Has thanked: 14 times
Been thanked: 74 times

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby ArT » Fri Mar 15, 2019 2:53 pm

Za żadne skarby nie idzie się z nią skomunikować :( Jest jakiś myk zrobiony. Wymuszanie odpowiednich stanów na odpowiednich pinach też nic nie daje. Jedyne co mi przychodzi do głowy to chcąc sklonować taką wkładkę to ją rozebrać i sklonować flasha MX25L6435.

Z ciekawości odczytałem tego flasha bezpośrednio (zrzut bin https://www.dropbox.com/s/9n1sd8ckoaqgd ... 5.bin?dl=0) i wydaje mi się że od adresu 0x620CD0 jest konfiguracja tej wkładki, ale z drugiej strony nie odpowiada mi to ani standardowi MSA ani nie jest to podobne do odczytu który wrzuciłeś.

error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Mon Mar 18, 2019 11:47 am

Jedyne co mnie zastanawia że wkładka jest odczytywana przez każdy L2 switch a nawet "dumb" tp-link media konwerter MC220L który ostatnio kupiłem za 40pln.
Posprawdzam wszystkie urządzenia w moim posiadaniu i zobaczę czy mają łatwy dostęp do gniazda SFP i zobaczę co się dzieje:
a.) po włożeniu wkładki
b.) po 5 sekundach gdy wkładka jest aktywna

Nie wiem czy to możliwe/ma sens ale chętnie widziałbym w SFP Adapter rev. B, otwory na 20 pin header który pozwalałby na wlutowanie pinów i łatwe pomiary.
Jeszcze raz dziękuję i odezwę się jak uzyskam coś konkretnego.

error666
Posts: 6
Joined: Wed Feb 20, 2019 8:42 am
Has thanked: 1 time

Re: Błąd odczytu SFP FGS202

Postby error666 » Mon Mar 18, 2019 12:04 pm

Może to kogoś zainteresuje. Od strony WAN, po skonfigurowaniu OMCI "IP Host" interface wkładka umożliwia sprawdzenie danych diagnostycznych:

Code: Select all

Sercomm SFP ONU CLI - SCOMFGS202112 (compiled on Apr  2 2016 02:34:38)
user:admin
password:admin
FGS202:/# help
<==================== =-CLI   COMMANDS-========================>
show onu_stats                     :Display egress queue,port and TCONT counter.
show device                        :Display general device information.
show fw                            :Display firmware information.
show me [clas_id][ins_id]          :Display general ME  information.
show data_path                     :Display the forwarding table.
show lan                           :Display LAN information.
show gpon                          :Display GPON information.
show optic                         :Display optic information.
show gtc                           :Display GTC counter information.
show igmp                          :Display IGMP information.
show omci                          :Display omci log dynamically and sostenuto.
show omci_path                     :Display bridge port,vlan,pbit,gem port,tcont relation.
show omci_history                  :Display history omci log information.
show sys_log                       :Display system log information.
show ram                           :Display RAM information.
show i2c                           :Display I2C information.
show crash_log                     :Display crash log information.
reset sys_log                      :Clear system log information.
reset factory                      :Restore factory setting.
reset crash_log                    :Clear crash log  information.
set gpon_password PASSWORD         :Set GPON password.
set password  PASSWORD             :Set user password.
set time time_date                 :Set time for system,in this format year:month:day:hour:minute:second.
set telnet enable/disable          :Enable/disbale telnet function
set mapper_gem_queue               :Mapper gem port to egress queue
set qos_config                     :Set egress port or queue param
tftp <server_ip><file_name>        :Download file_name from tftp server(ip)
omci_net_trace <TFTP-server-ip>    :Start uploading real-time omci trace to tftp server
omci_net_trace stop                :Stop uploading real-time omci trace to tftp server
optical prbs23/prbs32              :Change optical to PRBS23/PRBS32
omci_trace start                   :Start omci packet trace
omci_trace stop                    :Stop omci packet trace.
omci_trace upload <TFTP-server-ip> :Upload ocmi packet trace to tftp server
sys_log upload <TFTP-server-ip>    :Upload system log to tftp server
diag [detail]


Od strony LAN ma statyczny adres 192.168.2.200. Port 23 jest otwarty ale nie pozwala na zalogowanie.

Code: Select all

FGS202:/# show device
GPON Netif          192.168.100.53/255.255.255.0
          GW        192.168.100.2
          MAC       b4:a5:ef:c8:44:a7
          Conuter:
                    tx:104             tx_err:0      rx:96        rx_err:0
                    dhcp_discover:3  dhcp_offer:1  dhcp_req:1  dhcp_ack:1

LAN  Netif          192.168.2.200/255.255.255.0
          MAC       b4:a5:ef:c8:44:a8
ONU serial number   SCOM2102b9be
Date code           161129
Bosa type           000000
Pcbasn              R.BNN4CI14DE
Running image       0
Image 0 version     SCOMFGS202112
Image 1 version     SCOMFGS202112
Bootloader version  2.0.2.0
Last reboot cause   Power-On Reset
SYS running time       0:04:50


Return to “Wsparcie Techniczne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron